Niezależnie od wykonywanej pracy, wraz z wiekiem nasz wzrok naturalnie się pogarsza (patrz
prezbiopia). Ma to przełożenie na wiele dziedzin naszego życia. Często nieodłącznym jego elementem jest poruszanie się autem, dlatego też istotnym jest, aby kontrolować stan swojego wzroku regularnie u
okulisty lub
optometrysty. Zaniedbanie pogarszającego się wzroku tj.
niekorygowana wada wzroku prowadzi do zaburzenia percepcji, a w konsekwencji może być przyczyną wypadków.
Nieleczone choroby oczu takie jak jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia cukrzycowa skutkują regularnym pogarszaniem wzroku, a w ostateczności jego utratą. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty - zdecydowanie zwiększa to prawdopodobieństwo wczesnej diagnozy choroby oraz większe szanse ich wyleczenia.
Prowadzenie po zmroku
Ze względu na ograniczony dostęp do światła, nasz wzrok jest obciążany wielokrotnie bardziej niż w ciągu dnia. W tym też okresie znacznie bardziej odczujemy obniżenie jakości widzenia jeśli posiadamy wadę wzroku. Jak można się domyślić jest to również wielokrotnie większe zagrożenie zarówno dla nas jako kierowców jak i dla innych uczestników ruchu i pieszych. Zwróćmy też uwagę na stan pojazdu jak np. czystość lusterek czy reflektorów.
Pamiętajmy zatem, aby nie lekceważyć nawet drobnych oznak pogorszenia wzroku - regularnie badajmy wzrok u okulisty i optometrysty. Dbajmy o bezpieczeństwo zarówno swoje jak i innych!
źródła:
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/vision-driving