Co to prezbiopia?

dodano: 2022-01-21

Czym jest prezbiopia?

Potocznie zwana starczowzrocznością, objawia się zwykle po 40. roku życia i dotyka każdego z nas w różnym stopniu. Stan wzroku stopniowo pogarsza się do około 60-70. roku życia. Czy prezbiopia jest wadą wzroku? Nie - starczowzroczność jest następstwem starzenia się organizmu, w tym osłabieniem mięśni rzęskowych, których skurcze są odpowiedzialne za zmianę kształtu soczewki w gałce ocznej. Nie należy mylić jej z nadwzrocznością, mimo, że skutki obydwu są bardzo podobne. Skutkuje nieprawidłowym ogniskowaniem światła na siatkówce, ściślej mówiąc światło jest skupiane za nią, przez co obraz widziany z bliska jest rozmyty.

Rys. 1 Prawidłowo funkcjonujący narząd wzroku skupia światło bezpośrednio na siatkówce (po lewej). Nieprawidłowo ogniskująca soczewka, skupia światło za siatkówką (po prawej).
źródło: https://medlineplus.gov/ency/imagepages/19943.htm

OBJAWY PREZBIOPII

  • tendencja do czytania z większej odległości np. książki czy gazety w celu wyostrzenia obrazu,
  • rozmazany obraz przy standardowej odległości od obserwowanych obiektów,
  • bóle oczu i głowy podczas czytania.

LECZENIE PREZPIOPII

Starczowzroczność to proces nieodwracalny, istnieją jednak sposoby jej korekcji. Jednym z nich, powszechnie stosowanym, jest dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych, które korygują ścieżkę wpadania promieni światła do naszych oczu. Dobór takich szkieł należy skonsultować bezpośrednio z optometrystą. Ze względu na postępujący charakter prezbiopii, zalecane są regularne wizyty u specjalisty w celu ewentualnej korekcji szkieł.

Alternatywną metodą leczenia jest m.in. korekcja laserowa. Polega na zmianie kształtu rogówki poprzez modelowanie laserowe. Takie rozwiązanie jest zwykle skierowane dla osób o znacznej wadzie wzroku. O optymalnym rozwiązaniu decyduje okulista.



Źródło:
https://prezbiopia.pl/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/presbyopia/symptoms-causes/syc-20363328
https://zpe.gov.pl/