Promieniowanie UV a oczy

dodano: 2022-02-09

Promieniowanie ultrafioletowe (ang. ultraviolet) jest złożone z fal krótkich, o wysokiej energii

Towarzyszy nam na co dzień, jest jednym z wielu składników wchodzących w skład światła słonecznego. W osobnym artykule pokrótce wyjaśniliśmy czym jest światło zakresu widzialnego (patrz artykuł światło niebieskie).

Naturalną barierą ochronną Ziemi przed światłem UV jest warstwa ozonowa w stratosferze (część atmosfery). Ozon, czyli odmiana alotropowa tlenu, ma możliwość pochłonięcia znacznej większości promieniowania nadfioletowego. Czemu zatem musimy chronić oczy i skórę? Możemy rozróżnić 3 różne rodzaje UV według długości fal:
  • UVA (zakres 315-400 nm)
  • UVB (zakres 280-315 nm)
  • UVC (zakres 100-280 nm)
Im krótsze fale, tym większą energię posiadają, stąd też promieniowanie typu UVC jest najniebezpieczniejsze dla żywych organizmów. W praktyce emisja UVC jest niemalże całkowicie absorbowana przez ozon, parę wodną, tlen i dwutlenek węgla w stratosferze i nie dociera do powierzchni ziemi. Najbardziej powszechnym typem jest promieniowanie UVA, które przenika aż do siatkówki oka. Największe zagrożenie stanowi dla dzieci i osób młodych. Ze względu na rozwijającą się jeszcze soczewkę, nie posiadają pełnej ochrony przed promieniami nadfioletowymi.

Promieniowanie UV a oczy

Jak pisaliśmy wcześniej, szkodliwe promienie światła nadfioletowego docierają bezpośrednio do naszych oczu. Soczewka oka oprócz funkcji skupiającej pełni również rolę filtra, który częściowo pochłania promieniowanie. Długotrwała ekspozycja prowadzi do zwyrodnień elementów narządu wzroku takich jak soczewka czy siatkówka. Skutkuje to znacznym zwiększeniem ryzyka rozwoju takich chorób jak zaćma, degeneracja siatkówki czy rak skóry.

Ochrona oczu

Podstawowym sposobem ochrony oczu jest noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych z filtrem, które w znacznym stopniu blokują promieniowanie nadfioletowe. Takie okulary dostępne są również w naszej ofercie. Pamiętajmy też, aby szczególnie w letnie, ciepłe dni unikać długotrwałej eskpozycji oczu na światło słoneczne. Badania dowodzą, że właśnie o tej porze roku promieniowanie ultrafioletowe jest najintensywniejsze.




Źródła:
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/show/1000577
van Kuijk F. J. (1991). Effects of ultraviolet light on the eye: role of protective glasses. Environmental health perspectives, 96, 177?184. https://doi.org/10.1289/ehp.9196177
https://www.fda.gov/radiation-emitting-products/tanning/ultraviolet-uv-radiation
https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/radiation-ultraviolet-(uv)


Czytaj również

Oferta Katalog