Najczęstsze choroby siatkówki oka - objawy, przyczyny, leczenie

dodano: 2022-05-16

Siatkówka to cienka błona, wyścielające wnętrze gałki ocznej.

Jej zadaniem jest przekazywanie sygnałów wzrokowych do mózgu poprzez nerw wzrokowy. Jej centralną część stanowi plamka żółta - jest to miejsce naszego najostrzejszego widzenia. Choroby siatkówki prowadzą do trwałych zmian w widzeniu lub nawet do utraty wzroku.

Główne przyczyny chorób siatkówki:

  • procesy zwyrodnieniowe postępującej wady wzroku,
  • zmiany pozapalne,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • występowanie chorób siatkówki w rodzinie,
  • zaawansowany wiek (zwyrodnienie plamki żółtej).

Choroba Stargardta

Chorobę Stargadrta nazywamy inaczej młodzieńczym zwyrodnieniem plamki. Stanowi najczęściej występujące zwyrodnienie plamki siatkówki u dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat. W wyniku choroby centralna ostrość wzroku pacjenta ulega znaczącemu pogarszaniu się, czasem do objawów dochodzą również zaburzenia widzenia barwnego czy światłowstręt. Pacjenci skarżą się także na słabe rozróżnianie obiektów przy niskim oświetleniu oraz na trudności w czytaniu spowodowane zamazanym widzeniem. Choroba wywoływana jest w wyniku mutacji genu SBCR.

Odwarstwienie siatkówki

Podejrzenie tej choroby wzroku wymaga jak najszybszej wizyty u okulisty i wdrożenia leczenia. Niestety w początkowej fazie choroby możemy nie zauważyć jej objawów. Oznakami sugerującymi jej rozwój są zaburzenia widoczne w polu widzenia w postaci kropek, błysków, mętów, czerwone lub szare punkty widoczne przed okiem, pogorszenie ostrości naszego wzroku. Odwarstwienie siatkówki zwykle leczone jest operacyjnie, łącznie z użyciem lasoterapii, krioterapii, czy poprzez zabieg witrektomii.

Retinopatia cukrzycowa

Wraz z upływem czasu, zbyt wysoki poziom cukru prowadzi do zablokowania dostępu krwinek czerwonych do siatkówki. Retinopatia może przebiegać na dwa sposoby. Jednym z nich jest retinopatia nieproliferacyjna, która ma zdecydowanie łagodniejszy przebieg. Prowadzi do pogorszenia widzenia i jest najczęściej występującą formą retinopatii. Drugi przypadek, czyli retinopatia proliferacyjna, prowadzi do znacznie poważniejszych powikłań, a w ostateczności do utraty wzroku.
Więcej informacji na temat retinopatii cukrzycowej pisaliśmy w osobnym rtykule : LINK

Zakrzep żyły środkowej siatkówki

W wyniku zamknięcia naczynia żylnego dochodzi do nagłych zmian w obrębie dna oka pacjenta. Do zakrzepu żyły środkowej siatkówki dochodzi najczęściej u pacjentów chorujących na miażdżycę. Dodatkowo, czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się choroby jest wiek powyżej 65 roku życia, nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, jaskra, stany zapalne oka, zagięcia i ucisk żył oka, palenie papierosów. Pierwsze objawy zakrzepu żyły środkowej siatkówki lub jej gałązki to pogorszenie widzenia, ubytki w polu widzenia, krzywienie obrazu. Zmiany zakrzepowe mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia funkcji siatkówki. Leczenie schorzenia polega zazwyczaj na wykonaniu w odpowiednim czasie laseroterapii siatkówki. W celu efektywnego leczenia istotnym jest również unormowanie współistniejących chorób pacjenta.

Jaskra

Jaskra jest chorobą powodującą nieodwracalne uszkodzenie siatkówki oka i jest wskazywana jako jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej ma niestety dość destrukcyjny wpływ na nasze oczy i wymaga stałej opieki lekarza okulisty. Jako jej objawy wskazywane jest znacznie pogorszenie ostrości wzroku, zmniejszenie pola widzenia, bóle oka, widzenie tęczowych obręczy wokół punktów świetlnych.

Siatkówczak

To wewnątrzgałkowy nowotwór złośliwy oka występujący u dzieci, najczęściej przed ukończeniem 5. roku życia. Najczęściej jest to choroba wrodzona, a jej ryzyko wzrasta, jeśli na chorobę cierpiał ktoś z bliskich krewnych. Szybka wizyta u okulisty daje szanse na zachowanie sprawności wzroku, zaniedbanie siatkówczaka może doprowadzić do przerzutów nowotworu w inne miejsca organizmu. Najczęstsze objawy wskazujące na rozwój siatkówczaka to białoszary blask na źrenicy oka, większa źrenica w jednym z oczku, zez, wylew krwi do oka, częsty ból oczu. W zależności od rozmiaru guza i zaawansowania choroby lekarz może zastosować leczenie w postaci laseroterapii, krioterapii, chemioterapii lub radioterapii.https://voigtklinikaoka.pl/
https://instytutoka.pl/