Na podstawie jakich badań oceniany jest wzrok pacjenta? Jak przebiega badanie wzroku?

dodano: 2021-12-23

Oczywiście pierwszy etap badania to zawsze wywiad z pacjentem.

Okulista/optometrysta zapyta nas o stan naszego wzroku, wcześniejsze badania, przebyte leczenie okulistyczne, wady występujące w rodzinie, a także o nasz ogólny stan zdrowia - choroby przewlekłe, operacje, przyjmowane leki. Specjalista już na podstawie rozmowy będzie w stanie ocenić ryzyko wady wzroku i zaproponować odpowiednie badania.

Do rutynowego badania wzroku zaliczyć należy pomiar ostrości wzroku.

Zgodnie z nazwą, okulista lub optometrysta weryfikuje, jak wyraźnie widzimy. Test ten zazwyczaj wykonywany jest przy pomocy tablicy wypełnionej literami, liczbami lub innymi symbolami (np. w przypadku dzieci). Rozmiar znaków zmniejsza się wraz z kolejnym rzędem. Tablica jest ustawiona w określonej odległości, a zadaniem pacjenta jest odczytywanie kolejno wskazywanych wartości przez okulistę, najpierw jednym, a następnie drugim okiem. Jeśli badany jest w stanie odczytać tylko pierwszy rząd od góry, wówczas ostrość jego widzenia jest równa 0,1, jeśli ostatni - to jego widzenie wynosi 1,0. Podczas badania widzenia z bliży możemy zostać poproszeni o przeczytanie z odległości 30 cm tekstu ze specjalnej tablicy. Okulista/optometrysta bada także mięśnie oczu poprzez obserwację ruchu oczu pacjenta, który podąża wzrokiem za poruszającym przez lekarza przedmiotem.

Jeśli okulista stwierdzi nieprawidłowości w naszym widzeniu w kolejnym etapie do oceny wady może wykorzystać refraktometr automatyczny, czyli mówiąc innymi słowami - wykona nam komputerowe badanie wzroku.

Badanie jest krótkie i bezbolesne, jego wynik jest drukowany bezpośrednio podczas badania. Warto pamiętać, że refraktometr nie wykrywa chorób oczu - jest w stanie jedynie wskazać rodzaj wady (krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm) i jej wielkość.

Jednym z często wykonywanych badań jest test pola widzenia.

Można je zbadać za pomocą testu konfrontacji, czyli zasłonięcia jednego oka pacjenta, a następnie umieszczenia palców w jego obwodowym polu widzenia z prośbą o wskazanie ich liczby. Pacjent powinien wpatrywać się przed siebie w jeden punkt. Pole widzenia można również zweryfikować przy użyciu metody Goldamana, perymetrów i kampimetrów.

Popularnym badaniem jest również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, mierzonego za pomocą tonometru.

Prawidłowe ciśnienie powinno mieścić się w zakresię od 10 do 21 mmHg, a przekroczenie górnej granicy normy może być przyczyną częstych bóli głowy pacjenta. Bezpośrednio przed badaniem oko jest znieczulane za pomocą kropli lub specjalistycznego aerozolu. Znieczulenie działa jeszcze przez jakiś czas po badaniu i nie ma wpływu na jakość widzenia, niemniej jednak należy uważać, by w tym czasie przypadkowo nie uszkodzić mniej czułego oka. Badanie nie jest bolesne, jednakże może być nieco nieprzyjemne - nasze gałka oczna odruchowo może uciekać przed zbliżającym się obiektem.

W swojej praktyce learze często badają wzrok swoich pacjentów w lampie szczelinowej, pozwalającej na precyzyjną ocenę kolejnych odcinków oka.

Badanie jest bezbolesne, jedyną niedogodnością może być kierowane w stronę naszego oka światło. Badanie w lampie szczelinowej pozwala wykryć takie choroby oczu jak uszkodzenie rogówki, odklejenie się siatkówki, katarakta, zmiany zwyrodnieniowe plamki ocznej. Do badania koniecznym jest zakropienie oczu specjalnymi kroplami, zapobiegającymi zmniejszaniu się źrenicy podczas oświetlania oka. Efekt rozszerzonych źrenic utrzymuje się do kilku godzin, co niestety jest związane z chwilowym pogorszeniem się widzenia.

Badanie dna oka pozwala ocenić tylną część oka, a więc przede wszystkim stan naszej siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego oraz naczyniówki.

Pozwala na diagnozę m. in. takich chorób jak stany zapalne i nowotwory błony naczyniowej, choroby plamki ocznej, odklejanie się siatkówki, czy jaskra. Jest pomocne także podczas oceny zawansowania cukrzycy, miażdżycy, czy nadciśnienia tętniczego. Do badania dna oka wykonuje się oftalmoskop, czyli specjalne szkło powiększające zaopatrzone w źródło światła. Do badania koniecznym jest zakropienie oczu specjalnymi kroplami rozszerzającymi źrenice.

Chciałbyś wykonać profesjonalne badanie wzroku?

Serdecznie zapraszamy do Salonów ZielonkaOptyk. Znajdziesz nas w poniższych lokalizacjach: