Na czym polega zez? Do czego może doprowadzić nieleczony zez?

dodano: 2021-12-01

Zez jest chorobą narządu wzroku, objawiającą się nieprawidłowym ustawieniem gałek ocznych.


Mięśnie okoruchowe stają się słabsze, przez co zmieniają kąt patrzenia jednego oka względem drugiego. Najczęstszym symptomem, zauważalnym bez specjalistycznego sprzętu, jest niesymetryczne ustawienie osi oczu. Trudniejszym w zdiagnozowaniu jest zez ukryty, który nie jest widoczny tzw. "gołym okiem". Najczęściej jest wykrywany na podstawie specjalistycznych badań lub w przypadku, gdy pacjent uskarża się na znaczne osłabienie widzenia lub widzenie podwójne. Często schorzenie to występuje wraz z innym rodzajem zaburzeń widzenia.

Zez może mieć charakter zmienny, przez co objawy i nieprawidłowości w widzeniu pojawiają się i ustępują okresowo.


W przypadku stałego charakteru zeza objawy będą widoczne cały czas. Zez jednostronny oznacza, że nieprawidłowo fukncjonuje tylko jedno oko, natomiast zez naprzemienny - że dotyka na przemian raz lewego, a raz prawego oka.

W diagnostyce zeza ważnym jest również określenie kierunku odchylania gałki ocznej.


W związku z tym rozróżnić można następujący podział:
  • zez ku dołowi / zez ku górze - "uciekanie" oka w kierunku brody / czoła,
  • zez zbieżny / zez rozbieżny - "uciekanie" oka w kierunku nosa / skroni,
  • zez skośny.

Niesymetryczne ustawienie oczu nie jest jedynym problemem zeza.


Choroba ta może nieść za sobą o wiele większe konsekwencje - na przykład doprowadzić do obniżenia ostrości widzenia, spowodować niedowidzenie. Oprócz tego może być odpowiedzialna za częste bóle głowy, czy pieczenie oczu. Ponadto, w przypadku dzieci, może prowadzić nawet do opóźnienia ich rozwoju. Niepawidłowo działający narząd wzroku negatywnie wpływa bowiem na rozróżnianie kształtów, poruszanie się, czy trudności w pisaniu i czytaniu.

Zauważyłeś u siebie problem z widzeniem? Nie czekaj, działaj! Zaufaj naszym specjalistom, którzy przeprowadzą badanie wzroku i dobiorą odpowiednie leczenie do Twojej wady wzroku.


Źródło: