Dziecko u okulisty - kiedy powinniśmy udać się na pierwszą wizytę?

dodano: 2021-12-06

Dlaczego warto iść z dzieckiem do okulisty?

Przede wszystkim dlatego, że wcześnie wykonane badanie okulistyczne może pomóc wykryć wrodzoną lub nabytą wadę wzroku jeszcze w młodym wieku pacjenta. Szybsza diagnoza pozwala wdrożyć szybsze leczenie, co w wielu przypadkach pozwala na spowolnienie lub całkowite zatrzymanie postępowania choroby. Często zdarzają się sytuacje, w których dziecko nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że widzi źle. Nieleczona wada może się pogłębiać i negatywnie wpływać na rozwój dziecka.

Czy wiesz, że pierwsze badanie wzroku wykonywane jest tuż po narodzinach dziecka?

Podczas badania narządu wzroku noworodków oceniane jest dno i struktura jego oka oraz symetria gałek ocznych. Badanie to umożliwia wyłapanie pierwszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku dziecka.

Pierwsze badanie wzroku w gabinecie okulistycznym

W przypadku dzieci, u których nie podejrzewamy żadnych wrodzonych lub nabytych nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku zaleca się, aby piewsze badanie wzroku u okulisty odbyć przed 3 rokiem życia dziecka. Oczywiście jeśli jeden lub oboje z rodziców posiada wadę wzroku zalecana jest wcześniejsza wizyta u specjalisty. Profilaktyczne badania wzroku wykonywane są także przez lekarza rodzinnego w trakcie bliansu zdrowia dwu-, cztero- i sześciolatka.

Kiedy na pewno powinniśmy udać się z dzieckiem do okulisty?

Oprócz profilaktyki, ważnym jest również obserwacja naszych pociech. Często pierwsze sympotpmy postępującej wady wzroku rodzic może zdiagnozować nawet sam w domu. O pogarszajacym się wzroku świadczą miedzy innymi częste bóle głowy oraz oczu, a także pieczenie gałek ocznych, co przyczynia się do ich częstego pocierania przez dziecko. Młodzi pacjenci mogą mieć także trudność przy skupianiu wzroku, czy mrużyć oczy podczas wykonywanych czynności. U nieco starszych pacjentów często zauważane jest również pogorszenie wyników w nauce.

Źródło: