Zez ukryty - przyczyny, objawy, leczenie

dodano: 2022-12-14

Zez jest chorobą powstała w wyniku nierównoległego ustawienia gałek ocznych.


W przypadku zeza ukrytego dochodzi do zaburzenia równowagi napięcia mięśni gałkoruchowych - odchylenia jednego oka od ustawienia prawidłowego następuje tylko w momencie, gdy wyłączy się funkcje oka drugiego, na przykład poprzez jego zasłonięcie.  Gdy osoba patrzy dwoma oczami zez nie jest widoczny. Występuje on u ponad 50% badanych. Do głównych przyczyn występowania zeza zaliczyć możemy wady refrakcji, zaburzenie mięśni gałkoruchowych oraz ich nerwów, choroby gałki ocznej oraz oczodołu, choroby ośrodkowego układu nerwowego, uwarunkowania genetyczne. Warto mieć na uwadze, że zez zbieżny może pojawić się także w wyniku urazu, stresu, czy zmęczenia, które osłabiają mięśnie oka.

Zez ukryty - diagnoza


Zez ukryty występuje, gdy po zasłonięciu jednego oka zbacza ono w innym kierunku - np. do wewnątrz/zewnątrz, w górę lub w dół. Jednym z najprostszych badań w kierunku zeza ukrytego jest test naprzemiennego zasłaniania oczu, skierowanych w konkretny punkt, ustawiony na wprost przed pacjentem. Okulista weryfikuje, czy podczas zasłaniania oczu gałki oczne są ustawione spokojnie, czy też wykonują pewne ruchy. Oko zdrowe nie wykaże żadnych ruchów podczas naprzemiennego zasłaniania oczu, natomiast oko chore w momencie odsłaniania i przywracania widzenia obuocznego wykazuje ruch - jest to tzw. ruch nastawczy oka, który pozwala na diagnozę zeza ukrytego. 

Czy muszę leczyć zeza ukrytego?


Generalnie zez ukryty nie wymaga leczenia, pod warunkiem, że nie przysparza pacjentowi żadnych dolegliwości. Jeśli chory zacznie odczuwać dyskomfort w postaci bólu głowy i oczu, czy okresowego podwójnego widzenia, wówczas okulista zaleci noszenie okularów pryzmatycznych. Dzisiejsza medycyna pozwala także na zmniejszenie napięcia odpowiednich mięśni poprzez stosowanie toksyny botulinowej. Korekcję zeza ukrytego możemy także uzyskać przy pomocy ćwiczeń oczu, pomagającym pacjentowi nauczenia się kontroli ustawienia oczu. W przypadku leczenia zeza zalecane są ćwiczenia pleoptyczne oraz ortoptyczne.

Należy także pamiętać, że duży zez ukryty może przekształcić się w zez jawny, któremu towarzyszy podwójne widzenie - ten stan określany jest zezem ostrym i wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego.

Zez nie powinien być nigdy postrzegany jako defekt wizualny - nieleczony zez może doprowadzić do poważnych zaburzeń widzenia jednego lub obu oczu. 



https://portal.abczdrowie.pl/
https://www.mp.pl/