Zastrzyk w oko? Brzmi strasznie - czy słusznie?

dodano: 2023-03-22

Czym jest iniekcja doszklistkowa?

Iniekcja doszklistkowa to procedura medyczna, w której lekarz wprowadza lek bezpośrednio do ciała szklistego oka, czyli galaretowatej substancji wypełniającej przestrzeń między soczewką a siatkówką. Wykonywane są bardzo cienką igłą - zabieg nie jest bolesny, niemniej jednak pacjent może odczuwać wrażenie lekkiego ucisku w oku. Oko przed zabiegiem jest poddane miejscowemu znieczuleniu - poprzez zakropienie specjalnymi kroplami znieczulającymi. Jest to zabieg nieinwazyjny, trwa zazwyczaj kilka minut.

Kiedy wykonuje się iniekcje doszklistkowe?

Istnieją różne rodzaje iniekcji doszklistkowych, w zależności od rodzaju podawanego leku oraz celu, jaki ma osiągnąć taka terapia. Najczęściej stosowanymi iniekcjami doszklistkowymi są te, które podaje się w celu leczenia zmian związanych z cukrzycą, zwyrodnieniem plamki żółtej lub zapaleniem naczyniówki.

Co do zasady iniekcje doszklistkowe mogą być nieodłącznym elementem w trakcie leczenia takich chorób oczu jak:
  • zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem , 
  • jaskra neowaskularna,
  • retinopatia cukrzycowa proliferacyjna,
  • cukrzycowy obrzęk plamki,
  • obrzęk plamki w przebiegu zakrzepu naczyń żylnych siatkówki.

Kto wykonuje iniekcje doszklistkowe?

Iniekcje doszklistkowe są wykonywane przez doświadczonego lekarza okulistę w warunkach ambulatoryjnych, szpitalnych lub w prywatnym gabinecie,  przy użyciu odpowiedniego sprzętu i środków znieczulających. Przed przystąpieniem do iniekcji doszklistkowych okulista dokładnie wyjaśni pacjentowi procedurę i omówi ewentualne skutki uboczne.

Iniekcja doszklistkowa - przeciwskazania do zabiegu

Iniekcje doszklistkowe są stosowane w leczeniu różnych chorób oczu, ale jak każdy zabieg medyczny, mają pewne przeciwskazania. Niektóre z najważniejszych przeciwwskazań do wykonania iniekcji doszklistkowej to:
  1. Ciąża i karmienie piersią
  2. Aktywna infekcja oka lub otaczających tkanek
  3. Zaawansowane stany zapalne oka
  4. Wiek pacjenta i ogólny stan zdrowia,
  5. Okres rekonwalescencji po świeżo przebytym zabiegu okulistycznym.

Iniekcja doszklistkowa - zalecenia po zabiegu

Zabronione jest prowadzeniu pojazdów bezpośrednio po zabiegu. Bezwzględnie należy przestrzegać higieny oka. Nie wolno dotykać i pocierać oczu. Zaleca się unikanie wysiłku fizycznego przez kilka dni po iniekcji. Nie powinno się korzystać z basenu oraz sauny, a także przebywać w środowisku wietrznym, zanieczyszczonym i zapylonym.

Po wykonaniu zabiegu iniekcji doszklistkowej obraz widziany przez pacjenta może być zamglony przez kilka dni, dodatkowo może pojawić się dyskomfort w postaci  pieczenia lub łzawienia oczu. Jest to objaw całkowicie normalny, a ulgę można uzyskać dzięki chłodnym okładom, przykładanym na zamknięte oko. W niektórych przypadkach, po zabiegu iniekcji doszklistkowej, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, które pomogą złagodzić ból i dyskomfort. Okulista może również przepisać specjalne krople do oczu, które pomogą zminimalizować ryzyko infekcji i zmniejszyć obrzęk.


Źródło: 
https://swiatoka.pl/