Zaprzyjaźnij się z okularami!

dodano: 2021-11-17

Okulary są dodatkowym przedmiotem, który nosisz ze sobą i o który musisz dbać, dlatego warto go polubić.

Aby zaprzyjaźnić się z czymkolwiek albo kimkolwiek, należy go poznać, dlatego zacznijmy od budowy okularów.Składają się z zauszników, frontów oprawek, nanośników, mostka, tarczy (okularu) i soczewki okularowej.

Zausznik jest boczną częścią okularów. Powinien subtelnie zachodzić za uszy, nie uwierać, nie ugniatać skroni, czy naruszać małżowiny usznej. Niech nieprawidłowa regulacja nie zniechęci Cię do stosowania okularów. Front oprawek stanowi przednią część ramki okularów.

Nanośnik (inaczej zwany noskiem) utrzymuje okulary na nosie użytkownika. Odpowiednie dobranie nie powinno gnieść ani uwierać. Zwrócenie na to uwagi już podczas wyboru "swojego przyszłego przyjaciela" jest istotne, gdyż na późniejszym etapie nie zawsze można je wyregulować.

Mostek jest środkową częścią frontu okularów i łącznikiem dwóch okularów. Występuje tarcza (okular) lewa i prawa. Jest to część okularów, gdzie umieszcza się soczewkę okularową. Soczewka okularowa rozróżnia się lewą i prawą. Ma na celu skorygowanie widzenia.

Z przyjacielem powinieneś czuć się dobrze. Jeżeli okulary, które nosisz od kilku tygodni sprawiają Ci dyskomfort, może to oznaczać, że nie zostały odpowiednio dobrane. Zalecane jest wówczas wykonanie badań kontrolnych i ponowne dopasowanie właściwych szkieł okularowych. Niepokojącymi objawami, które mogą wzbudzić Twoje podejrzenia odnośnie zastosowania nieprawidłowych okularów, będą:

  • nieustanny ból oczu w trakcie używania okularów,
  • problem z nieostrością lub zamazaniem obrazu,
  • łzawienie oczu,
  • częste mruganie,
  • utrudniające funkcjonowanie bóle głowy.

Pamiętaj, nie bagatelizuj istotnych objaw, ponieważ mogą one spowodować niebezpieczne skutki, tj. przeszkadzające migreny, widoczne pogorszenie się wzroku, a nawet ryzyko stałego zeza.


Chętnie pomożemy w znalezieniu "Twojego przyjaciela":
Źródło:

https://www.wokularach.pl/blog/zle-dobrane-okulary-jak-rozpoznac

http://www.okularyporadnik.pl/budowa_okularow.html