Zapalenie tęczówki oka

dodano: 2023-01-14

Przyczyny zapalenia tęczówki oka

Tęczówka jest przednią częścią błony naczyniowej oka. Do jej zapalenia często dochodzi w wyniku chorób autoimmunologicznych. Nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego prowadzi do niszczenia tkanek własnych  naszego organizmu. Najczęstsze choroby przyczyniające się do powstawania zapalenia tęczówki to:
  • stwardnienie rozsiane,
  • zapalenia stawów (choroby reumatyczne),
  • cukrzyca,
  • gruźlica,
  • zakażenia narządu wzroku, 
  • chłoniaki,
  • śródmiąższowe zapalenie nerek,
  • półpasiec,
  • urazy lub zabiegi operacyjne.
Zapalenie tęczówki oka może wystąpić także  w wyniku infekcji, czyli nadkażenia wirusowego, bakteryjnego, grzybicznego, czy alergicznego.  Czynnik wywołujący chorobę może dostać się do naszego oka z zewnątrz lub z innego zaatakowanego organu np. migdałków, zębów, czy pęcherzyka żółciowego.

Ostre a przewlekłe zapalenie tęczówki

W przypadku ostrego zapalenia tęczówki u pacjenta pojawia się ostry, rwący ból oka, połączony z nadmiernym łzawieniem i zaczerwienieniem oraz światłowstrętem. Tęczówka chorego zmienia barwę na zielonkawy lub brunatny, dochodzi do zniekształcenia źrenicy. Przy ostrym zapaleniu tęczówki występują także zaburzenia widzenia oraz mroczki przed oczami.

Przewlekłe zapalenie tęczówki postępuje delikatniej i wolniej. Objawy są mniej nasilone, na samym początku choroby możemy nie zauważyć zaczerwienia oka, nie odczuwać dolegliwości bólowych. Również w przypadku zaburzeń widzenia nie są one tak szybkie jak w przypadku ostrego zapalenia ? ostrość naszego widzenia osłabia się powoli.

Zapalenie tęczówki ? diagnoza i leczenie

Przed badaniem wzroku lekarz przeprowadza dokładny wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia pacjenta, występujących objawach oraz chorobach współtowarzyszących. Następnie okulista przeprowadza badanie dna oka w lampie szczelinowej. Chorobę można zdiagnozować na podstawie charakterystycznych objawów takich jak: mniejsza ruchomość źrenicy, zaczerwienienie rąbka twardówki i spojówki, nadmierne ukrwienie tęczówki. Okulista może przeprowadzić również tonometrię ? czyli zbadać ciśnienie wewnątrz naszej gałki ocznej. Jego podwyższenie również jest jednym z objawów zapalenia tęczówki. W przypadku zdiagnozowania zapalenia tęczówki najczęściej przepisywane są leki do stosowania miejscowego ? zazwyczaj są to krople do oczu lub maści zawierające kortyzon, działające przeciwzapalnie. Dodatkowo mogą być stosowane przeciwzapalne leki przeciwbólowe z grupy NLPZ. W zaostrzonym przypadku podawane są także antybiotyki i leki steroidowe.  Jeśli choroba ma charakter nawracający konieczne jest rozpoznanie choroby ogólnoustrojowej i zastosowanie odpowiedniego leczenia, by uszkodzenie naszego narządu wzroku nie postępowało dalej. Wskazane jest, by do zakończenia leczenia unikać szkodliwego promieniowania i zakładać okulary przeciwsłoneczne. Zaleca się także oszczędzanie wzroku ? unikanie czytania, oglądania telewizji, długiego wpatrywania w ekran smartfona.

Zapalenie tęczówki ? możliwe powikłania

Jeśli leczenie nie zostanie podjęte w odpowiednim czasie, wówczas zwiększa się ryzyko wystąpienia kolejnych chorób i trwałego uszkodzenia narządu wzroku. Do najczęściej występujących powikłań po zapaleniu tęczówki zalicza się: zrosty tęczówki z rogówką lub soczewką, jaskrę oraz zaćmę. 

Szybkie i prawidłowo wdrożone leczenie daje duże szanse na wyzdrowienie bez wtórnych uszkodzeń wzroku, a do całkowitego wyleczenia dochodzi zwykle po upływie od 2 do 6 tygodni.

https://www.poradnikzdrowie.pl/
https://gemini.pl/
https://telemedi.com/