Zanieczyszczenie powietrza, a zdrowie Twoich oczu

dodano: 2022-06-14
Okuliści alarmują - zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w aglomeracjach miejskich, staje się coraz większym problemem dzisiejszych czasów. Wpływa negatywnie nie tylko na nasze ogólne samopoczucie, ale również m.in. na płuca oraz oczy. Oczy są szczególnie wrażliwym na zanieczyszczenia organem, skala objawów jest szeroka - od ich całkowitego braku do podrażnienia i chronicznego bólu.
 

JAKIE CZYNNIKI ZANIECZYSZCZAJĄCE WPŁYWAJĄ NA ZDROWIE OCZU?

Odczuwany poziom dyskomfortu jest zależny od ilości węglowodorów i tlenków azotu w otaczającym nas powietrzu. Największy wpływ mają cztero- i pięciowęglowe olefiny. Węglowodory rozgałęzione wywołują więcej szkód dla oczu niż węglowodory o prostych łańcuchach. Wśród prostszych związków dominują:
 • Tlenek węgla (CO)
 • Tlenek azotu (NO)
 • Dwutlenek siarki (SO2)
 • Arszenik, azbest, benzen, ołów, cząstki stałe i dioksyny
Spaliny samochodowe są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza wymienionymi związkami. Znaczące podrażnienie pojawia się w czasie do czterech godzin ekspozycji oczu w takim środowisku. Uważa się, że rodzaj silnika jest kluczowym czynnikiem wpływającym na emisję węglowodorów i tlenku azotu, jednak poszczególne poziomy węglowodorów zależą bardziej od rodzaju użytego paliwa. Obydwa związki chemiczne powodują jednakowe podrażnienia.

Inne badania pokazują związek między poziomami oksydantów (utleniaczy) w powietrzu, a podrażnieniem oczu w konkretnych porach roku. Obecność aerozolu jest czynnikiem krytycznym, mającym największy wpływ. Oksydanty mogą rozpuszczać się w filmie łzowym i zakwaszać go, prowadząc do podrażnienia błony śluzowej oczu.

OBJAWY

 • Pieczenie i zaczerwienienie
 • Podrażnienie oczu
 • Obfite łzawienie
 • Oleista wydzielina
 • Reakcja alergiczna (mocne swędzenie, zaczerwienienie, oleista wydzielina, obrzęk, trudności z otworzeniem oczu)
 • Uczucie "piasku" w oczach
 • Syndrom suchego oka

Syndrom suchego oka jest najpowszechniejszym objawem spośród wymienionych, z czego najbardziej narażone (dwukrotnie wyższe zagrożenie) są kobiety po 50. roku życia. Powierzchnia oka jest wysuszona i przechodzi w takim przypadku stan zapalny, szczególnie kiedy nosimy soczewki kontaktowe. Wraz ze zwiększaniem się poziomu NO2 (dwutlenek azotu), rośnie również ryzyko występowania zapalenia spojówek.

LECZENIE

Leczenie sprowadza się do złagodzenia lub całkowitej eliminacji objawów. Można to zrobić w prosty sposób poprzez przemywanie oczu czystą, chłodną wodą, a następnie aplikowanie chłodnych okładów. Innymi możliwościami są nawilżanie kroplami do oczu oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych, aby jak najbardziej wspomóc ochronę oczu.

Nie należy lekceważyć objawów - mogą prowadzić do rozwoju poważniejszych chorób takich jak zaćma, infekcje czy nowotwory. Po zauważeniu nawet najmniejszych przesłanek dobrze skontaktować się z lekarzem okulistą w celach diagnostycznych.Źródła:
https://www.news-medical.net/health/Air-Pollution-and-Eye-Health.aspx
https://earth.org/air-pollution-causing-damage-to-eye-health/