Wylew krwi w oku jest dosyć często występującą przypadłością, która zazwyczaj jest niegroźna. Może wystąpić niezależnie od wieku pacjenta. Dzieli się na:
- wylew podspojówkowy - który powstaje w wynika pęknięcia naczynia krwionośnego w spojówce oka i wynaczynianiem się krwi do worka podspojówkowego. Najczęściej dochodzi do niego w nocy. Pomimo widocznych zmian w białku oka nie mają one wpływu na pracę naszych oczu - krwiak znika samoistnie zazwyczaj po kilku dniach, pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych, jakość widzenia pozostaje niezmieniona.
- wylew do wnętrza oka - jest wylewem niewidocznym z zewnątrz, jednakże znacznie poważniejszym. Zwykle prowadzi do nagłej utraty widzenia. W wyniku przerwania ciągłości naczyń siatkówki i wydostania się krwi do ciała szklistego można zaobserwować obniżenie ostrości wzroku lub pojawianie sią małych, czarnych punktów przed okiem. Przy niewielkim wylewie krew wchłania się z powrotem zwykle w przeciągu trzech miesięcy, w przypadku rozległego wylewu może dojść do uszkodzenia plamki żółtej i trwałego osłabienia ostrości wzroku.
Wylew w oku objawia się zaczerwienieniem ciała szklistego, innymi słowy jest to czerwona plama krwi na tle białej twardówki - czym innym są natomiast tzw. "pajączki" na białku oka - w takim przypadku mówimy o przekrwieniu oczu.
Przyczyny wylewu krwi do oka
- przemęczenie,
- wielogodzinna praca przed ekranem,
- chwilowy wzrost ciśnienia żylnego krwi w wyniku np. wzmożonej aktywności fizycznej, mocnego kasłania, wymiotowania,
- uraz oka, obecność ciała obcego,
- zapalenie spojówek,
- noszenie soczewek kontaktowych,
- choroby związane z układem krążenia,
- anemia,
- białaczka,
- wysoka gorączka,
- zażywanie leków z kwasem acetylosalicylowym czy warfaryną.
Czy w przypadku wylewu w oku należy udać się do okulisty?
Wylew podspojówkowy zwykle znika samoistnie w przeciągu jednego- dwóch tygodni. Aby przyspieszyć proces wchłaniania krwi możemy zażywać preparaty z witaminą C i rutyną, a także wapno - substancje te odbudowują ścianki naczyń krwionośnych. Jeśli wylew podspojówkowy nie wchłonie się samoistnie po upływie dwóch tygodni lub ma charakter nawracający wówczas warto zasięgnąć konsultacji okulistycznej.
W przypadku wylewu do wnętrza oka niezbędna jest jak najszybsza wizyta u lekarza okulisty, który wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne wzmacniające naczynia włosowate. Okulista wykonując odpowiednie badania narządu wzroku ustali przyczynę krwotoku i zweryfikuje stan oka (np. czy w wyniku wylewu nie doszło do odklejania się siatkówki).
Jeśli wylew nie wchłonie się po kilku miesiącach, wówczas koniecznym może być operacyjne usunięcie wynaczynionej krwi (witrektomia).
Źródło:
https://www.doz.pl/
https://www.medonet.pl/