Udrażnianie kanalików łzowych

dodano: 2023-01-20

Drogi łzowe w naszym organizmie są odpowiedzialne za odprowadzenie łez z oka do nosa. Struktury te są bardzo delikatne i niestety często ulegają zatkaniu. Niedrożność dróg łzowych często objawia się nadmiernym łzawieniem oraz nawracającym ropieniem oczu. Dodatkowo może pojawić się bolesność i zaczerwienienie oczu oraz opuchlizna w okolicach przebiegu dróg łzowych.

Główne przyczyny zatkania kanalików łzowych:

  • wrodzona niedrożność dróg nosowych,
  • urazy,
  • oparzenia chemiczne,
  • stany zapalne,
  • nowotwory,
  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • choroby autoimmunologiczne.

Zwiększone ryzyko zablokowania kanalików łzowych występuje także przy przedwczesnym porodzie dziecka oraz w wyniku uwarunkowań genetycznych (jeśli w rodzinie pojawiały się osoby z niedrożnością dróg łzowych).

Zablokowane kanaliki łzowe - leczenie

Przy zatkanym kanaliku łzowym stosowane jest leczenie zachowawcze z zastosowaniem specjalistycznych kropel okulistycznych z antybiotykiem. Zalecane jest również wykonywanie masażu okolic dróg łzowych. U niemowląt z zamkniętym przewodem nosowo-łzowym często wykonuje się płukanie i sondowanie dróg łzowych.

Jeśli leczenie zachowawcze okaże się niewystarczające, konieczny jest zabieg chirurgiczny. Jedną z najskuteczniejszych metod jest metoda klasyczna (dakrocystorhinostomia), polegająca na wykonaniu nacięcia w kącie przyśrodkowym oka i wytworzeniu przetoki. Następnie wprowadzane są specjalne rurki do kanalików łzowych, umożliwiające utrzymanie drożności uzyskanej przetoki. W wyniku zabiegu mogą pojawić podskórne wylewy po znieczuleniu oraz niewielka blizna po nacięciu. Skuteczność tej metody szacowana jest na 90-95%.

Popularnym  zabiegiem w leczeniu zablokowanych kanalików łzowych jest także endoskopowe udrożnienie dróg łzowych. Metoda ta pozwala na wykonanie połączenia pomiędzy workiem łzowym, a jamą nosa. W ostatnim etapem zabiegu zakładane są silikonowe rurki. Zaletą tej metody jest małą inwazyjność - znieczulenie podawane jest od strony jamy nosowej, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wylewów podskórnych krwi w miejscu podawania znieczulenia. Nie są tutaj także wykonywane żadne nacięcia skóry, nie pozostają żadne blizny. Skuteczność metody to ok. 80-90%, w związku z czym nie zawsze jest na wystarczalna i może dojść do konieczności kolejnej operacji.

Inną popularną metodą, umożliwiającą pełną rekonstrukcję dróg łzowych na każdym poziomie niedrożności, jest mikroednoskopia laserowa.  Lekarz odtwarza drogi łzowe wykorzystując światło lasera. W przypadku bardzo rozległego uszkodzenia wykonywana jest klasyczna przetoka worka łzowego do jamy nosowej, zakończona wprowadzeniem silikonowych rurek intubacyjnych na okres od 6 do 9 miesięcy. Zabieg sam w sobie jest stosunkowo krótki (ok. pół godziny), pacjent może wrócić do domu po upływie 2 godzin. Brak blizn, małe ryzyko wylewów podskórnych. Zabieg niestety wykonywany jest jedynie prywatnie, jego skuteczność to ok. 80-85 %.

  

Źródło:

https://www.poradnikzdrowie.pl/

https://okulista.pl/