Test Amslera

dodano: 2022-11-18
Test Amslera to jedno z częściej wykonywanych badań wzroku. Jego celem jest sprawdzenie widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. Test możemy wykonać nawet w domowym zaciszu, przy użyciu wydrukowanej wcześniej siatki Amslera. Nie wymaga specjalnych przygotowań, nie wiąże się z żadnymi niepożądanymi powikłaniami.

Wskazania do wykonania testu Amslera

To badanie wzroku zalecane jest pacjentom, u których podejrzewane są choroby centralnej części siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia, czy zakrzep tętnicy środkowej siatkówki. Zalecane jest także dla osób po 50 r.ż. jako profilaktyczne badanie wzroku.

Jak wygląda plansza do badania?

Autorem tej metody badania wzroku jest szwajcarski okulista Marc Amsler, który stworzył kwadrat o boku długości 10 cm, podzielony liniami przecinającymi się co pół centymetra. W centralnej części planszy znajduje się punkt, w który powinien wpatrywać się pacjent. Kwadraty utworzone na planszy są odpowiednikami kolejnych stopni kątów widzenia.

Przebieg badania wzroku

Test Amslera wykonywany jest w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Jeśli pacjent korzysta z okularów powinien założyć je do badania. Podczas testu korzysta się z opisanej wcześniej planszy, którą należy trzymać w odległości ok. 30-40 cm od oczu. Należy zasłonić jedno oko i patrzeć drugim okiem w centralny punkt siatki. Test powinien być przeprowadzany dla każdego oka z osobna. Dzięki badaniu można zdiagnozować zmiany zwyrodnieniowe w obrębie plamki żółtej - jeśli podczas badania dostrzegamy mroczki/plamki lub inne zniekształcenia obrazu, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza okulisty. Jeśli natomiast wszystkie linie widzimy jako proste, a kwadraty równe, wówczas nasza siatkówka w plamce jest zdrowa.

Szybka diagnoza choroby siatkówki i rozpoczęcie odpowiednio wcześnie leczenia może zapobiec poważnym uszkodzeniom wzroku, a nawet nieodwracalnej utraty widzenia.


https://instytutoka.pl/
https://www.mp.pl/
https://www.medonet.pl/