Tablica Snellena do badania ostrości wzroku

dodano: 2022-01-24

Tablica Snellena - do czego służy?


Znaczna większość z nas odbywała wizytę w gabinecie okulistycznym. Na początku każdego badania okulista zleca odczytywanie liter i cyfr z tablicy. Czy zastanawialiście się czemu dokładnie służy takie badanie? Intuicyjnie - zostaje wstępnie oszacowana wada wzroku na podstawie konkretnie wyznaczonych parametrów. Zacznijmy jednak od początku. Gdzie leży źródło pochodzenia takiego badania?

Wszystko zapoczątkował holenderski okulista Herman Snellen (1834-1908 r.), który to w 1862 r. opublikował nowatorski sposób badania ostrości wzroku. Cała metoda opiera się na odczytywaniu tak zwanych optotypów czyli znaków umieszczonych na tablicy z wyznaczonej odległości. Optotypami są litery i liczby w przypadku badania dorosłych oraz znaki i kształty w przypadku dzieci i osób niepotrafiących czytać.

Rys. 1 Tablica Snellena.
Źródło: http://www.nei.nih.gov


Jak przeprowadzane jest badanie wzroku?


Odległość od tablicy z jakiej czyta badany nie jest przypadkowa - jest wyznaczona na podstawie zdolności poprawnego rozróżnienia danej wielkości znaku przez zdrowe oko ludzkie. Za wartość standardową i wyjściową przyjęte zostało 20 stóp (w przeliczeniu około 6 metrów). Badany kolejno odczytuje wskazane rzędy znaków, najpierw przysłaniając lewe, później prawe oko. Ważnym jest, aby tablica była dobrze oświetlona. Okulista często zapisuje wynik badania w postaci X/Y, gdzie X oznacza odległość z jakiej jesteśmy w stanie bezbłędnie odczytać dany ciąg znaków, zaś Y - odległość z jakiej jest w stanie bez problemu zrobić to człowiek z prawidłowym, zdrowym wzrokiem. Przykładowo, wartość 6/6 oznacza, że nie posiadamy jawnej wady wzroku i jesteśmy w stanie odczytać znaki z takiej samej odległości co zdrowy człowiek, czyli 6 metrów (odpowiednik mierzony w stopach to 20/20). Analogicznie, wynik 3/6 oznacza, że jesteśmy w stanie odczytać ciąg znaków z odległości 2x mniejszej niż zdrowy człowiek itd.

Wynik badania


Wynik badania jest przedstawiony jako bezwymiarowy stosunek liczb, który jest przeliczany na powszechnie stosowane w okulistyce dioptrie. Dioptria to jednostka określająca moc optyczną soczewki. Wartość dodatnia (+) oznacza dalekowzroczność, zaś ujemna (-) krótkowzroczność. Na podstawie wyniku okulista zleca dobranie odpowiednich okularów lub soczewek.




Źródła:
http://www.nei.nih.gov
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/eye-chart-facts-history