Soczewki kontaktowe - co warto o nich wiedzieć?

dodano: 2022-01-14

Soczewki kontaktowe pozwalają na korekcję wad wzroku. Są dobierane przez okulistę lub optometrystę na podstawie badania wzroku.

Badanie pozwala określić nie tylko wielkość i rodzaj wady, ale również geometrię naszego oka. Ponadto, specjalista weryfikuje, czy nie posiadamy innych schorzeń narządu wzroku, uniemożliwiających noszenie soczewek kontaktowych. Są nimi np. stany zapalne oczu, ciężki zespół suchego oka, alergie, zaburzenia hormonalne.  

Soczewki pod względem korygowanej wady wzroku podzielić można na:

  • soczewki sferyczne - korygujące daleko- i krótkowzroczność,
  • soczewki toryczne - korygujące astygmatyzm,
  • soczewki multifokalne - korygujące starczowzroczność.

Podstawowe badania wykonywane w celu prawidłowego doboru szkieł kontaktowych:

  • pomiar ostrości wzroku,
  • pomiar krzywizny rogówki,
  • weryfikacja przedniego odcinka oka,
  • ocena wydzielania łez.

Czy można kupić soczewki na podstawie recepty okularowej?

Absolutnie nie. Moc optyczna soczewki może znacząco różnić się od szkieł okularów korekcyjnych ze względu na bezpośrednie przyleganie do rogówki naszego oka.

Soczewki dzienne czy miesięczne?

Rodzaj szkieł powinien zostać dobrany przez optometrystę. Soczewki miesięczne generują niższe koszty, niż w przypadku soczewek jednodniowych. Niemniej jednak trzeba pamiętać o ich dokładnej higienie, zakupie płynu, czy pojemnika do ich przechowywania. Ponadto, w przypadku niektórych infekcji oka specjalista zaleci nam możliwie jak najczęstszą wymianę szkieł na nowe ze względu na szybszy powrót naszego oka do zdrowia. Dzięki temu, że soczewki jednodniowe wymieniane są codziennie i nie wymagają zastosowania żadnych pudełek, płynów czy środków pielęgnujących do ich przechowywania, są sterylne i bardzo wygdone w użytkowaniu. Soczewki jednodniowe są często wybierane przez sportowców lub okazjonalnie przez osoby noszące okulary np. podczas ważnych uroczystości.

Nie wiesz jakie soczewki będą dla Ciebie idealne? Odwiedź nasze salony optyczne w Kartuzach, Sierakowicach i Żukowie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą tutaj lub na wizytę w jednym z naszych salonów.


Źródło: