Soczewki kontaktowe, a woda

dodano: 2022-06-08
Pływanie z założonymi soczewkami kontaktowymi nie jest zalecane. Każdy zbiornik wodny jest potencjalnym środowiskiem licznych odmian bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. Nie mówimy tutaj jedynie o basenach, ale również o rzekach, jeziorach czy morzach. Mimo, że woda w basenach publicznych często jest poddawana procesom m.in. chlorowania w celu oczyszczenia wody z drobnoustrojów, nie jest to możliwe w 100%. Związki chloru mogą również podrażniać oczy przy dłuższym kontakcie. Pływanie z soczewkami kontaktowymi znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia:
  • Infekcji oczu
  • Wrzodu rogówki
  • Zapalenia oczu
  • Uszkodzenia rogówki
  • Podrażnienia oczu
  • Zespołu suchego oka, szczególnie w przypadku wody chlorowanej lub słonej

Objawy infekcji zostały opisane w osobnym artykule - link. Jeśli podejrzewamy pojawienie się objawów infekcji, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem okulistą.

Soczewki kontaktowe nie powinny być eksponowane na żaden rodzaj wody (z wyjątkiem przepisanych roztworów do konserwacji soczewek). Soczewki kontaktowe są porowate i są w stanie pochłaniać wodę, a tym samym drobnoustroje, wystawiając na niebezpieczeństwo gałkę oczną. Jeśli istnieje taka możliwość zaleca się zdejmowanie soczewek podczas kąpieli lub używanie przepisanych przez optometrystę, czy okulistę okularów do pływania. 



Źródła:
https://www.optometrists.org/general-practice-optometry/optical/guide-to-contact-lenses/swimming-in-contact-lenses/
https://healthcare.utah.edu/healthfeed/postings/2015/07/071415_contacts.swimming.php
https://www.aop.org.uk/advice-and-support/for-patients/eye-care-blogs/2017/05/18/swimming-in-contact-lenses