Skiaskopia - co to za badanie?

dodano: 2023-01-25

Jednym z podstawowych badań, które wykonuje optometrysta jest skiaskopia (inaczej nazywana też retinoskopią). 


Po co wykonuje się takie badanie? Pozwala na obiektywny sposób oceny błędu refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm), który jest jedną z podstawowych informacji dla optometrysty. Na tej podstawie może dobrać odpowiednie szkła korekcyjne, adekwatne do posiadanej wady. 

Skiaskopia - dla kogo?


Skiaskopię najczęściej stosuje się wśród dzieci i osób niepełnosprawnych umysłowo - jest bardzo pomocna  w przypadku, gdy pacjent nie potrafi/nie jest w stanie mówić lub czytać. 

Skiaskopia - jak przebiega badanie?


Optometrysta używa narzędzia zwanego retinoskopem. Pozwala na wyemitowanie wiązki światła prosto do oka. W momencie, gdy światło porusza się wertykalnie i horyzontalnie na wskroś, optometrysta obserwuje ruch światła odbitego od tylnej ściany oka. Następnie egzaminujący nakłada przed oko pacjenta soczewki o różnej mocy. Wraz ze zmianą mocy soczewki zmienia się również kierunek i wzór odbitego światła. Soczewki zmienia się tak długo, aż zostanie odnaleziona moc soczewki, wskazująca na błąd refrakcji pacjenta. 

 
 
Zdj. 1 Skiaskopia jest metodą badania błędu refrakcji często stosowaną wśród dzieci. 
Źródło: https://www.aop.org.uk/ot/in-practice/practitioner-stories/2019/02/17/i-could-not-live-without-my-retinoscopeŹródła:
https://www.aao.org/interactive-tool/retinoscopy-simulator
https://aapos.org/glossary/retinoscopy
https://www.aop.org.uk/ot/in-practice/practitioner-stories/2019/02/17/i-could-not-live-without-my-retinoscope