Rodzaje okularów przeciwsłonecznych

dodano: 2023-05-08
Okulary przeciwsłoneczne są nie tylko modnym dodatkiem, ale również bardzo ważnym elementem ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Istnieje wiele różnych typów okularów przeciwsłonecznych, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Poniżej przedstawimy porównanie kilku najpopularniejszych typów okularów przeciwsłonecznych:


okulary przeciwsłoneczne

Klasyczne okulary przeciwsłoneczne

To najbardziej podstawowy typ okularów przeciwsłonecznych. Mają one ciemniejsze szkła, które redukują ilość światła docierającego do oczu, co pozwala na łagodzenie odczucia dyskomfortu w czasie silnego oświetlenia słonecznego. Jednak warto pamiętać, że ciemne szkła nie oznaczają automatycznie, że okulary te zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Często znajdziemy je w Internecie lub w supermarketach.


Klasyczne okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to okulary, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby chronić nasz oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) emitowanym przez słońce. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do szeregu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby skóry i oczu, stąd też powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu w słoneczne dni.

Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych blokuje przenikanie do naszych oczu szkodliwego promieniowania. Istnieją różne rodzaje filtrów UV stosowanych w okularach przeciwsłonecznych. Najlepsze okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV powinny zapewniać ochronę przed promieniowaniem UV-A i UV-B. Filtr UV-A chroni przed promieniowaniem UV o długości fali od 320 do 400 nm, podczas gdy filtr UV-B chroni przed promieniowaniem o długości fali od 280 do 320 nm. Niektóre okulary przeciwsłoneczne oferują także ochronę przed promieniowaniem UV-C, ale jest to rzadko spotykane, ponieważ ten rodzaj promieniowania jest zazwyczaj zatrzymywany przez warstwę ozonową atmosfery ziemi.


okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją to specjalny typ okularów przeciwsłonecznych, które zostały zaprojektowane, aby chronić oczy przed odblaskami światła odbijającego się od różnych powierzchni, takich jak woda, śnieg, lód, szkło czy nawet mokra nawierzchnia drogi. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją wykorzystują specjalną technologię, która filtruje światło odbite pod kątem 90 stopni i eliminuje odblaski, co poprawia jakość widzenia i zmniejsza zmęczenie oczu.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są szczególnie przydatne w czasie jazdy samochodem, jazdy na nartach, wędkarstwa, żeglarstwa, a także w codziennym życiu, gdy mamy do czynienia z dużą ilością odblasków. Warto jednak pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją nie są uniwersalnym rozwiązaniem i nie nadają się do każdej sytuacji. Przykładowo, w niektórych sytuacjach, takich jak korzystanie z urządzeń elektronicznych, np. smartfonów lub tabletów, okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją mogą powodować problemy z wyświetlaniem obrazu.


okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Podsumowując, każdy typ okularów przeciwsłonecznych ma swoje zalety i wady, dlatego warto wybrać taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Niezależnie od tego, jaki typ okularów przeciwsłonecznych wybierzesz, pamiętaj, że ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV jest bardzo ważna dla zdrowia oczu.


https://apteline.pl/
https://sferaoczu.pl/