Tak jak w przypadku ćwiczeń innych części naszego ciała, tak samo poprawna gimnastyka oczu może je wzmocnić i poprawić ich sprawność. Każdy okulista z pewnością potwierdzi, jak niezmiernie ważne dla profilaktyki narządu wzroku jest regularne wykonywanie ćwiczeń wzrokowych i rozluźniających napięte mięśnie.
Komu zalecane są ćwiczenia oczu?
Każdemu. W ostatnich czasach coraz częściej cierpimy z powodu zmęczonych, piekących oczu. Głównym winowajcą jest światło niebieskie, emitowane przez ekrany urządzeń, na których pracujemy lub spędzamy wolny czas (praca przed komputerem, długie korzystanie ze smartfonu). Okuliści są zgodni - codzienna, wielogodzinna praca przy komputerze to ogromne obciążenie dla naszych oczu. Warto dbać o ich kondycję poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń.
Jak zrelaksować oczy podczas pracy przy komputerze?
- Aby usunąć napięcie mięśni oczu warto skierować jak najdalej gałki oczne, a następnie przesuwać swój wzrok w różnych kierunkach - spoglądamy w prawo, w lewo, górę, dół, zataczamy powolne okręgi, wykonujemy ruch odwróconej ósemki. Ważnym jest, by podczas ćwiczeń nie poruszać głową, jedynie samymi oczami.
- Seria szybkiego mrugania - warto wykonywać ją co pół godziny, by rozprowadzić film łzowy po powierzchni naszych oczu i niwelować uczucie ich suchości.
- Wspomaganie akomodacji oka - co jakiś czas staraj się zmieniać perspektywę i patrzeć na obiekty znajdujące się w oddali. Ciągłe wyostrzanie obrazu podczas patrzenia na mały, jasny ekran, ma negatywny wpływ na nasz wzrok, zatem rozluźniaj swoje oczy jak najczęściej!
- Kolejne ćwiczenie na akomodację oka polega na tzw. biegu oczami - patrzymy na punkt znajdujący się daleko od naszych oczu, a następnie na kilka sekund spoglądamy na punkty znajdujący się w zasięgu naszych rąk - oczywiście nie może to być ekran telefonu czy komputera! Kilkukrotne, szybkie przesuwanie gałek ocznych korzystnie wpływa na ostrość naszego widzenia.
- Po każdej godzinie pracy przed komputerem zrób sobie 5 minut przerwy, w trakcie której rysuj palcem koła na swoim biurku. Podążaj oczami za palcem.
Oprócz powyższych ćwiczeń pamiętaj, by nie pracować przed ekranem komputera ani nie oglądać telewizji w ciemności, czy nawet półmroku. Twoja klawiatura powinna być zawsze dostatecznie doświetlona. Światło podczas pracy musi być rozproszone (nie punktowe). Jeśli nosisz okulary, dobrze by miały szkła pokryte powłoką refleksyjną. Pamiętaj również o zachowaniu przynajmniej 70 cm odległości od monitora.
Źródło:
https://ktociewyleczy.pl/