Proste ćwiczenia na gimnastykę oczu dla osób pracujących przed komputerem

dodano: 2022-03-22
Tak jak w przypadku ćwiczeń innych części naszego ciała, tak samo poprawna gimnastyka oczu może je wzmocnić i poprawić ich sprawność. Każdy okulista z pewnością potwierdzi, jak niezmiernie ważne dla profilaktyki narządu wzroku jest regularne wykonywanie ćwiczeń wzrokowych i rozluźniających napięte mięśnie.

Komu zalecane są ćwiczenia oczu?

Każdemu. W ostatnich czasach coraz częściej cierpimy z powodu zmęczonych, piekących oczu. Głównym winowajcą jest światło niebieskie, emitowane przez ekrany urządzeń, na których pracujemy lub spędzamy wolny czas (praca przed komputerem, długie korzystanie ze smartfonu). Okuliści są zgodni - codzienna, wielogodzinna praca przy komputerze to ogromne obciążenie dla naszych oczu. Warto dbać o ich kondycję poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń.

Jak zrelaksować oczy podczas pracy przy komputerze?

  1. Aby usunąć napięcie mięśni oczu warto skierować jak najdalej gałki oczne, a następnie przesuwać swój wzrok w różnych kierunkach - spoglądamy w prawo, w lewo, górę, dół, zataczamy powolne okręgi, wykonujemy ruch odwróconej ósemki. Ważnym jest, by podczas ćwiczeń nie poruszać głową, jedynie samymi oczami.
  2. Seria szybkiego mrugania - warto wykonywać ją co pół godziny, by rozprowadzić film łzowy po powierzchni naszych oczu i niwelować uczucie ich suchości.
  3. Wspomaganie akomodacji oka - co jakiś czas staraj się zmieniać perspektywę i patrzeć na obiekty znajdujące się w oddali. Ciągłe wyostrzanie obrazu podczas patrzenia na mały, jasny ekran, ma negatywny wpływ na nasz wzrok, zatem rozluźniaj swoje oczy jak najczęściej!
  4. Kolejne ćwiczenie na akomodację oka polega na tzw. biegu oczami - patrzymy na punkt znajdujący się daleko od naszych oczu, a następnie na kilka sekund spoglądamy na punkty znajdujący się w zasięgu naszych rąk - oczywiście nie może to być ekran telefonu czy komputera! Kilkukrotne, szybkie przesuwanie gałek ocznych korzystnie wpływa na ostrość naszego widzenia.
  5. Po każdej godzinie pracy przed komputerem zrób sobie 5 minut przerwy, w trakcie której rysuj palcem koła na swoim biurku. Podążaj oczami za palcem.

Oprócz powyższych ćwiczeń pamiętaj, by nie pracować przed ekranem komputera ani nie oglądać telewizji w ciemności, czy nawet półmroku. Twoja klawiatura powinna być zawsze dostatecznie doświetlona. Światło podczas pracy musi być rozproszone (nie punktowe). Jeśli nosisz okulary, dobrze by miały szkła pokryte powłoką refleksyjną. Pamiętaj również o zachowaniu przynajmniej 70 cm odległości od monitora.


Źródło:
https://ktociewyleczy.pl/Napisz do nas