Pachymetria, czyli badanie grubości rogówki

dodano: 2024-02-27
Rogówka, czyli przezroczysta przednia część oka, pełni kluczową rolę w zapewnianiu ostrości wzroku. Jednakże, aby prawidłowo funkcjonować, ważny jest nie tylko jej kształt, ale również grubość. Pachymetria, technika pomiaru grubości rogówki, stała się niezwykle istotna w dziedzinie okulistyki, pomagając w diagnozowaniu i monitorowaniu wielu schorzeń oczu.

pachymetria - pomiar grubości rogówki

Co to jest pachymetria?

Pachymetria to proces pomiaru grubości rogówki, czyli przezroczystej tkanki znajdującej się na przedniej części oka. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia zwanego pachymetrem. Pachymetria umożliwia precyzyjny pomiar grubości rogówki w mikrometrach, co pozwala lekarzom na dokładną ocenę zdrowia oczu oraz na monitorowanie potencjalnych zmian grubości rogówki związanych ze schorzeniami oczu. Pachymetria odgrywa kluczową rolę w diagnostyce i monitorowaniu różnych schorzeń oczu. Dzięki pachymetrii lekarze mogą śledzić zmiany w grubości rogówki i podejmować odpowiednie działania, aby zapobiec potencjalnym powikłaniom i utracie wzroku. Badanie pachymetrii jest szybkie, bezpieczne i stanowi ważny element badania okulistycznego dla pacjentów z różnymi schorzeniami oczu.

Dlaczego pachymetria jest ważna?

Diagnoza jaskry

Jaskra, choroba oczu charakteryzująca się uszkodzeniem nerwu wzrokowego, może prowadzić do utraty wzroku. Pachymetria jest ważnym narzędziem diagnostycznym w jaskrze, ponieważ cienka rogówka może zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby.

Monitorowanie zaćmy

Zaćma, która prowadzi do zamglenia soczewki oka, może również wpływać na grubość rogówki. Pachymetria umożliwia lekarzom monitorowanie zmian grubości rogówki u pacjentów z zaćmą, co może mieć istotne znaczenie przed i po operacji zaćmy.

Kontrola pacjentów z cukrzycą

Osoby z cukrzycą są narażone na rozwój retinopatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia siatkówki spowodowanego chorobą. Pachymetria może być przydatna w monitorowaniu grubości rogówki u pacjentów z cukrzycą, ponieważ zmiany grubości mogą być związane z progresją retinopatii cukrzycowej.

Przedoperacyjna ocena chirurgii refrakcyjnej

Pacjenci rozważający operacje refrakcyjne, takie jak LASIK, muszą przejść szczegółową ocenę przed zabiegiem. Pachymetria jest jednym z elementów tej oceny, ponieważ cienka rogówka może zwiększać ryzyko powikłań po operacji.

Jak przebiega badanie pachymetrii?

Badanie pachymetrii jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent siedzi wygodnie, a lekarz używa specjalnego urządzenia, zwanego pachymetrem, do dokonania pomiaru grubości rogówki. Urządzenie to emituje ultradźwięki, które są bezpieczne dla oka, a następnie mierzy czas, jaki ultradźwięki potrzebują, aby przejść przez rogówkę i wrócić do detektora. Na podstawie tego czasu urządzenie oblicza grubość rogówki.