Ortoptysta - kim jest i czym się zajmuje?

dodano: 2023-06-02

Kim jest ortoptysta?

Ortoptysta to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń widzenia, zwłaszcza tych związanych z koordynacją mięśni oczu i układu wzrokowego. Ortoptyka jest dziedziną medyczną, która skupia się na poprawianiu nieprawidłowości w pracy mięśni oczu, które mogą prowadzić do problemów ze zdolnością widzenia obuocznego (zdolności do jednoczesnego skierowania wzroku na ten sam punkt).

Czy ortoptysta jest lekarzem?

Ortoptysta to zawód medyczny, jednak nie wymaga ukończenia studiów medycznych. Stąd też ortoptysta nie jest lekarzem. Aby zapewnić pacjentowi najlepszą opiekę ściśle współpracuje z okulistą. Zawód ten można skojarzyć ze swego rodzaju rehabilitantem oczu, który w bezinwazyjny sposób może nam pomóc w procesie leczenia zaburzeń widzenia obuocznego.

Czym zajmuje się ortoptysta?

Ortoptysta zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych problemów wzrokowych, takich jak zez (niewłaściwe ustawienie gałek ocznych), ambliopii (zespołu leniwego oka), zaburzeń akomodacji oka, problemów z widzeniem przestrzennym oraz trudności w utrzymaniu skupienia wzroku. Ortoptysta przeprowadza szczegółowe badania i testy wzrokowe, takie jak badanie ostrości wzroku, badanie widzenia obuocznego, sprawności gałek ocznych, akomodacji oka, ruchomości oczu oraz badanie widzenia stereoskopowego. Ortoptyści pracują zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi.

W leczeniu pacjentów ortoptysta może stosować różne metody terapeutyczne, takie jak ćwiczenia mięśni oczu,czy stosowanie plastrów na zdrowe oko w przypadku ambliopii. Ortoptysta monitoruje postępy pacjenta i dostosowuje plan leczenia do jego indywidualnych potrzeb. Ma także kwalifikacje do nieoperacyjnego leczenia zaburzeń widzenia obuocznego i może dobrać soczewki kontaktowe lub okulary do korekcji widzenia obuocznego.

ortoptysta

 

Gdzie pracuje ortoptysta?

Ortoptyści pracują zazwyczaj w gabinetach okulistycznych lub ortoptycznych. Spotkamy ich także w poradniach leczenia zeza oraz patofizjologii widzenia. W Polsce istnieje możliwość bezpłatnych konsultacji ortoptycznych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.


Źródła:

https://www.bezokularow.pl/

https://www.medme.pl/