Optyk czy okulista? Poznaj różnice!

dodano: 2021-12-06

W przypadku problemów ze wzrokiem zazwyczaj myślimy o wizycie u okulisty.


Dlaczego więc wokół nas pojawia się coraz więcej reklam namawiających do zbadania wzroku u optyka? Czy optycy mogą badać wzrok i doradzać w doborze okularów? Czy badanie wzroku jedynie przez optyka wystarczy? Jak wygląda badanie wzroku wykonane przez okulistę, a jak przez optyka? Czy jedynie okulista jest uprawniony do wystawienia nam recepty na okulary? Czym różni się zawód optyka od zawodu okulisty?


Zacznijmy od wyjaśnienia różnicy pomiędzy okulistą, a optykiem. Okulista to osoba, która ukończyła studia medyczne. Do lekarza okulisty powinniśmy wybrać się zawsze wtedy, gdy zauważymy problemy w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. W swojej pracy zajmuje się on przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chorób oczu. Jest uprawniony do badania wad wzroku przy użyciu specjalistycznego sprzętu, a także do przeprowadzania zabiegów okulistycznych, takich jak wyciągnięcie z oka ciała obcego, czy wykonanie zabiegu chirurgicznego. Okulista pomoże nam również w przypadku zapalenia spojówek, czy niepokojących zmian w okolicach oczu, takich jak bolesność, nadmierne łzawienie, ropienie. Okulista może wystawić receptę na lekarstwa oraz na wykonanie okularów - jednakże warto pamiętać, że specjalistą od korygowania wad wzroku dzięki soczewkom kontaktowym i okularowym jest optometrysta. Optometrysta może zbadać nasz wzrok oraz prowadzić z nami ćwiczenia wzrokowe. Dzięki współpracy optometrysty i okulisty nasze leczenie będzie szybsze i skuteczniejsze.

Optyk to osoba, która jest odpowiedzialna za prawidłowe wykonanie okularów na podstawie recepty wystawionej przez okulistę oraz na podstawie badań wykonanych przez optometrystę.

Optyk doradza także, jaki kształt oprawek będzie najlepiej pasował do naszej twarzy. Do salonu optycznego możemy zwrócić się o pomoc również w przypadku zniszczonych okularów - np. gdy odpadnie nam nosek, zgubimy śrubkę zausznika, czy połamiemy oprawki. Salony optyczne w swojej ofercie posiadają także niezbędne do dbania o wzrok akcesoria - np. środki do pielęgnacji okularów, czy płyny do soczewek kontaktowych. W profesjonalnym salonie optycznym, oprócz okularów korekcyjnych, znajdziemy także wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne, które dzięki zastosowanym filtrom UV są bezpieczne dla naszych oczu i skutecznie ochraniają nasz wzrok przez szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Co do zasady optyk nie zbada nam wzroku w celu produkcji okularów.

Może je dla nas wykonać na podstawie badania przeprowadzonego przez optometrystę lub recepty wystawionej przez lekarza okulistę. Warto zaznaczyć, że istnieją optycy posiadający uprawnienia do przeprowadzania badań wzroku oraz doboru soczewek kontaktowych czy okularowych - uprawnienia te uzyskują pod warunkiem ukończenia specjalistycznych studiów podyplomowych. Zazwyczaj badanie wzroku u optyka wykonywanie jest przez zatrudnionego w salonie optycznym optometrystę. Pozwala to na diagnozę wymaganej korekcji wzroku oraz dobranie opraw w jednym miejscu.

Zielonka Optyk - Twój optyk, okulista optometrysta - Kartuzy, Żukowo, Sierakowice

Źródło: