Oparzenia chemiczne oczu

dodano: 2022-07-26
Oparzenie oka jest bardzo niebezpieczne i wymaga natychmiastowego działania. Substancje chemiczne w krótkim czasie docierają wgłąb tkanek naszego oka i mogą prowadzić do poważnych jego uszkodzeń. Tempo i rodzaj uszkodzeń jest zależny od rodzaju substancji oddziałującej - im bardziej kwaśny lub zasadowy odczyn, tym większe zagrożenie dla naszego wzroku.

Objawy poparzenia oczu substancją chemiczną

  • zaczerwienienie oczu,
  • zblednięcie spojówki,
  • oparzenia skóry wokół oczu,
  • ból,
  • silne łzawienie,
  • problem z otwarciem oczu,
  • obrzęk,
  • pogorszenie widzenia,
  • w przypadku bardzo ciężkiego oparzenia oko może stać się całkiem blade.

Oparzenie oka zasadami

Oparzenia zasadami są dużo cięższe niż oparzenia kwasami. Zasady łatwo wnikają w tkanki, zmydlają kwasy tłuszczowe błon komórkowych, co skutkuje zniszczeniem komórki. Niszczą także międzykomórkowe struktury kolagenowe. Wskutek silnej reakcji zapalnej następuje martwica rozpływna, która w dość krótkim czasie wnika w głębokie struktury gałki ocznej. Oparzenie zasadami może skutkować także wzrostem ciśnienia śródgałkowego i rozwojem zaćmy.

Oparzenie oka kwasami

W okulistyce często spotyka się z poparzeniami oczu kwasem siarkowym, solnym, octowym pieprzowym czy fluorowodorowym. Poparzenia kwasami prowadzą do uszkodzenia struktury białka powierzchownych warstw rogówki. Najczęściej powodują one powierzchowne urazy oka, niemniej jednak w wyniku poważnego oparzenia i uszkodzenia rogówki, mogą doprowadzić nawet do ślepoty. 

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń oczu substancją chemiczną

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia oka substancją chemiczną polega na jak najszybszym wypłukaniu jej z worka spojówkowego. Można to zrobić przy użyciu  roztworu Ringera, czy izotonicznego roztworu soli fizjologicznej. Jeśli jednak nie jesteśmy w ich posiadaniu, powinniśmy jak najszybciej rozpocząć płukanie czystą wodą - powinno ono trwać minimum 30 minut, nie zaleca się przerywania tej czynności nawet w drodze do szpitala. Lekarz okulista będzie kontrolował pH oka i obniżał ciśnienie wewnątrzgałkowe. Poda także niezbędne leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W przypadku ciężkich oparzeń konieczna może okazać się operacja. 


Źródło:
https://www.mp.pl/
https:///portal.abczdrowie.pl/