Opadanie powiek

dodano: 2023-05-29

Czym jest opadanie powiek?

Opadanie powiek to stan, w którym górna lub dolna powieka opada z jej normalnego położenia. To powszechne schorzenie, które dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku. Może powodować dyskomfort oraz wpływać na wygląd i zdrowie naszych oczu.  Opadanie powiek jest częściej obserwowane u osób starszych, jednak może również występować u młodszych pacjentów. Często jest to spowodowane naturalnym procesem starzenia się skóry i utratą elastyczności. Skóra wokół oczu traci jędrność i elastyczność, co sprawia, że powieki stają się luźniejsze i zaczynają opadać. Opadanie powiek może być także spowodowane osłabieniem mięśni powiek (mięśnia okrężnego oka), osłabieniem lub zanikiem mięśnia dźwigacza powieki górnej, uszkodzeniem nerwów, anatomią twarzy, chorobami oczu, chorobami nowotworowymi lub innymi czynnikami takimi jak: obrzęk w wyniku zastoju limfy, długotrwała praca przed komputerem, zbyt długie noszenie lub nieodpowiednie dobranie szkieł kontaktowych.

Jakie są objawy opadania powiek?

Objawy opadania powiek mogą obejmować:
  • Zmęczenie oczu i zmniejszoną widoczność, zwłaszcza gdy powieki opadają na źrenicę
  • Suchość oczu i pieczenie
  • Trudności w utrzymaniu powiek w otwartej pozycji
  • Zaciemnienie lub mglistość w polu widzenia
  • Zmniejszona elastyczność skóry powiek

Opadanie powiek - leczenie

Leczenie opadania powiek zależy od przyczyny i nasilenia objawów. W niektórych przypadkach wystarczy stosowanie nawilżających kropli do oczu, stosowanie sztucznych łez lub zimnych okładów, , aby złagodzić dyskomfort i obrzęk.  W przypadkach bardziej zaawansowanych, gdy opadanie powiek utrudnia codzienne funkcjonowanie lub powoduje poważne problemy zdrowotne, konieczne może być leczenie chirurgiczne. Chirurgia opadania powiek polega na wzmocnieniu mięśni powiek, poprzez rekonstrukcje lub skrócenie mięśni. Podczas operacji możliwe jest także wycięcie fragmentu skóry oraz redukcja zbyt wydatnych poduszek tłuszczowych.

Opadanie powiek może powodować znaczące utrudnienia w codziennych czynnościach, takie jak czytanie, prowadzenie pojazdu czy oglądanie telewizji. Może być nie tylko uciążliwe dla pacjenta, ale także wpływać na ich pewność siebie i jakość życia. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z okulistą, jeśli podejrzewasz, że masz ten problem, aby ustalić odpowiednie leczenie i poprawić jakość swojego życia. 

https://www.arsestetica.pl
https://glaucoma.pl/