Oczy na wakacjach, czyli jak dbać o nasz wzrok latem

dodano: 2022-05-11

Lato to wspaniały czas - odpoczynku, zwiedzania, kąpieli, czy leniwego leżakowania na plaży. Świeże powietrze i duża ilość zieleni działa kojąco na nasze samopoczucie, jak również na nasz narząd wzroku. Wybierając się nad wodę z pewnością pamiętamy o nakryciu głowy i kremie z filtrem UV - ale czy zawsze pamiętamy o ochronie naszych oczu? Szkodliwe promieniowanie stanowi spore zagrożenie nie tylko dla naszej skóry, ale również dla oczu. Co więcej, niekorzystne działanie dla naszego narządu wzroku mogą okazać się także kąpiele oraz wszechobecna klimatyzacja. Schłodzone powietrze o obniżonej wilgotności powoduje nadmierne parowanie wody z filmu łzowego. Nasze oczy są niedostatecznie nawilżone, czego efektem jest ich zmęczenie, zaczerwienienie, pieczenie i bolesność. Wysuszenie i podrażnienia gałki ocznej są powodowane także przez dym z grilla czy ogniska, stąd też warto nieco się od niego odsunąć, aby ochronić nasz wzrok. Osobom, które mają bardzo przesuszone oczy okuliści zalecają regularne nawilżanie oczu za pomocą sztucznych łez lub kropel nawilżających.

Podstawowym zabezpieczeniem, które warto mieć nawet w pochmurne dni, to profesjonalne  okulary przeciwsłoneczne. Zalecanym jest, by kupować je w salonie optycznym, gdzie będziemy mieć pewność, co do jakości ich wykonania. Okulary przeciwsłoneczne powinny być dopasowane do naszej twarzy - nie mogą ani uciskać, ani być zbyt luźne, by prawidłowo ochronić nasze oczy z każdej strony.

Podczas kąpieli warto zabezpieczyć nasze oczy okularami do pływania. Bakterie, które znajdziemy w morzu, czy jeziorze mogą przyczyniać się do wystąpienia pieczenia i bólu oczu, czy zapalenia spojówek. Kąpiel w basenie bez zabezpieczania również może przyczynić się do naszego dyskomfortu - środki używane do czyszczenia i dezynfekcji basenów są dość silnie i działają drażniąco na oczy.

Jeśli do naszych oczu dostanie się ciało obce w postaci piasku, wówczas należy płukać je przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Nigdy nie wolno robić tego wodą z jeziora! Jeśli ciało obce wbije się w naszą gałkę oczną (np. paproch z drzewa), konieczny jest kontakt z lekarzem okulistą.

 

Źródło:

https://zdrowie.dziennik.pl/

https://hialeye.pl/