Najczęstsze uszkodzenia okularów

dodano: 2022-08-12

Nieprawidłowe przechowywanie i pielęgnacja oraz wypadki są najczęstszymi przyczynami uszkodzeń okularów. Czy uszkodzone okulary zawsze można naprawić? Kto zajmuje się naprawą okularów?

 

Najbardziej popularne uszkodzenia okularów

Upadek - w jego wyniku oprawki mogą się wygiąć, czy nawet pęknąć. Często dochodzi także do uszkodzenia nosków, co również uniemożliwia noszenie okularów. W najmniej optymistycznym scenariuszu podczas upadku możemy zbić także szkła - tutaj nie wystarczy sama naprawa - konieczne będzie  wyrobienie ich na nowo, czyli na podstawie aktualnego badania wzroku i recepty wystawionej przez okulistę czy optometrystę.

Nieprawidłowe przechowywanie i pielęgnacja okularów są najczęstszą przyczyną porysowanych szkieł pacjentów. Ponadto, możemy doświadczyć uczucia ciągle brudnych soczewek, na których tworzą się smugi w wyniku niedoczyszczonych szkieł oraz oprawek lub też narażania ich na działanie źle dopasowanych środków chemicznych.

Nieodpowiednie dopasowanie - zbyt duże oprawki mogę sprawić, że dolna ich część będzie dotykać naszych policzków, a zanieczyszczenia z twarzy przeniosą się na soczewki naszych okularów. W przypadku okularów znajdujących się zbyt blisko oczu - możemy przenieść na nie zanieczyszczenia z naszych rzęs. Wygięte, zniekształcone oprawy mogą być przyczyną zbyt ciasnych lub zbyt luźnych okularów.

Pozostawianie okularów na słońcu - długotrwałe działanie wysokiej temperatury może mieć negatywny wpływ na oprawki, powodując ich deformację. W przypadku soczewek przeciwsłonecznych może dojść do ich wybrzuszenia i wyjścia z ramki.

Zakładanie okularów na głowę - powodujące rozciąganie się delikatnych elementów, skutkującego stopniowym zniekształcaniem całej oprawy. Nawyk ten jest częstą przyczyną pęknięcia zawiasu podtrzymującego zausznik.

Eksploatacja - podczas codziennego użytkowania może dojść do drobnych uszkodzeń oprawek, np. poluzowania śrubek lub zgubienia którejś z nich.  Warto pamiętać także o regularnej wymianie zauszników oraz nosków - te z upływem czasu ulegają odbarwieniu i mają niekorzystny wpływ na estetyczny wygląd okularów.

 

Kto naprawia uszkodzone okulary?

Naprawa uszkodzonych oprawek jest zwykle o wiele tańsza, niż ich ponowny zakup. Należy jednak pamiętać, aby oddać je w ręce profesjonalnemu i doświadczonemu optykowi, który w swoim salonie optycznym dysponuje odpowiednim sprzętem do naprawy tak delikatnego przedmiotu. Nie zalecanym jest naprawa okularów na własną rękę, gdyż może skutkować pogłębieniem uszkodzenia lub całkowitym zniszczeniem opraw. Koszt podstawowych napraw okularów zwykle nie jest zbyt wysoki, niektóre salony optyczne oferują także bezpłatny serwis gwarancyjny na zakupione oprawki, w ramach którego wykonywane jest czyszczenie okularów, regulacja zawiasów, wymiana śrubek, prostowanie i dopasowywanie oprawy.

Jak prawidłowo dbać o okulary?

  • Okulary zakładaj zawsze oburącz, co pozwoli uniknąć rozciągania oprawek.
  • Przechowuj swoje okulary w futerale, gdy z nich nie korzystasz. Twoje szkła będą mniej narażone na zarysowania i przypadkowe deformacje.
  • Okulary kładź zawsze soczewkami do góry.
  • Myj odpowiednimi środkami całe okulary - szkła i oprawki. Pamiętaj o osuszaniu ich delikatną tkaniną (najlepiej z mikro włókien), staraj się nie robić tego ręcznikiem czy chusteczkami.
  • Nie narażaj okularów na działanie wysokich temperatur, czy działanie silnych substancji chemicznych.

 

Źródło:

https://www.gloomysunday.pl/

https://volvootofinans.com/

https://stylistkaoprawokularowych.pl/