Nadwzroczność jest powszechnie występującą wadą narządu wzroku. Polega na utracie zdolności wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko - obiekty umiejscowione w pewnej odległości są dobrze widoczne dla pacjenta.
Z czego wynika nadwzroczność?
W przypadku zdrowego oka, widziany przez nas obraz powstaje na siatkówce i jest on rzeczywisty, pomniejszony i odwrócony. W przypadku osoby z nadwzrocznością obraz skupia się poza siatkówką. Dzieje się tak zwykle z powodu posiadania zbyt płaskiej rogówki lub zbyt krótkiej gałki ocznej. Nadwzroczność dość często występuje u dzieci, u których narząd wzroku stale się rozwija - wada zwykle ustępuje po kilku latach, w miarę dojrzewania narządu wzroku. Dalekowzroczność u osoby dorosłej może wystąpić w wyniku osłabienia naczyń krwionośnych gałki ocznej. Inną przyczyną mogę być nasze geny, gdyż wada nadwzroczności jest uznana za chorobę dziedziczną.
Jakie są objawy nadwzroczności?
- niewyraźne widzenie z bliska,
- mrużenie oczu w celu złapania ostrości widzianego obrazu,
- częste bóle głowy,
- podwójne widzenie,
- zez zbieżny,
- napięcie, zmęczenie i bóle gałek ocznych,
- łzawienie oczu.
Stopnie zaawansowania nadwzroczności:
- Niska: do 2,5 dioptrii,
- Średnia: od 2,5 do 6 dioptrii,
- Duża: powyżej 6 dioptrii.
Leczenie nadwzroczności
Niestety nie istnieje jeszcze żaden lek na nadwzroczność. Osoby dalekowidzące powinny korygować posiadaną wadę przy użyciu soczewek skupiających, których moc optyczna wyrażana jest w dioptriach z dodatnim znakiem. Mogą korzystać zarówno z okularów, jak i soczewek kontaktowych. Korzystne mogą być także ćwiczenia wzrokowe rozluźniające napięcie akomodacji oraz krótkie przerwy w pracy wzrokowej u osób, które długo pracują przy monitorze. Dostępne są także zabiegi chirurgiczne, umożliwiające leczenie nadwzroczności. W przypadku dalekowzroczności okuliści oferują zabiegi z wykorzystaniem lasera, pozwalające na modyfikację kształtu rogówki, takie jak:
- LASIK,
- LASEK,
- keratotomia radialna,
- fotokeratektomia refrakcyjna.
Należy pamiętać, że nie każdy może skorzystać z zabiegu laserowego ? jest on zabroniony m. in. osobom poniżej 18 r. ż., które są jeszcze w etapie dojrzewania, osobom posiadającym problemy z rogówką (np. stożek rogówki, cienka rogówka), osobom z zespołem suchego oka.
Źródło:
https://www.medonet.pl/
https://blikpol.pl/