Mity i fakty dotyczące naszego narządu wzroku

dodano: 2022-03-04

Mit: czytanie przy słabym oświetleniu szkodzi oczom.

Fakt: zanim wynaleziono oświetlenie elektryczne używano względnie słabo oświetlających świec lub lamp gazowych. Czytanie w warunkach słabego oświetlenia nie uszkodzi oczu, tak samo jak robienie zdjęcia w słabo oświetlonym pomieszczeniu nie uszkodzi aparatu. Jest to jednak dla oczu zdecydowanie większy wysiłek, co może prowadzić do bóli oczu i głowy.

Mit: używanie nieodpowiednio dopasowanych okularów (za mała lub za wysoka moc optyczna szkieł) może uszkodzić Twoje oczy.

Fakt: szkła w okularach są dostosowane, aby zmieniać kąt załamania światła, a tym samym ścieżkę, po jakiej światło dociera do naszych oczu. Noszenie okularów dobranych nieodpowiednio do posiadanej wady wzroku nie może fizycznie uszkodzić oczu, jednakże może skutkować przejściowymi bólami głowy. Ponadto, takie okulary nie będą spełniać swojej podstawowej funkcji korekcyjnej co sprawi, że obraz będzie rozmazany a Ty będziesz odczuwać dyskomfort.

Mit: noszenie okularów osłabia Twoje oczy.

Fakt: okulary noszone w celu polepszenia (naturalnie) słabnącego z wiekiem wzroku i korekcji wad takich jak blisko- i dalekowzroczność czy astygmatyzm nie osłabiają oczu, a trwale je wspomagają. Ważnym jest, aby używać okularów korekcyjnych w celu odciążenia oczu jeśli posiada się taką wadę - noszenie ich przez osobę zdrową prowadzi do bóli oczu i głowy.

Mit: Krzyżowanie oczu może trwale je uszkodzić. "Nie rób tak, bo ci zostanie!"

Fakt: Gałki oczne oraz mięśnie je wspomagające są naturalnie przystosowane, aby umożliwić swobodne ruchy w wielu różnych kierunkach. Patrzenie w lewo, prawo, górę czy dół "nie zmusi" Twoich oczu do permanentnego pozostania w takiej pozycji - potocznie mówi się o zezie. Skrzyżowane oczy (zez zbieżny) są konsekwencją choroby wynikającej z nieskorygowanej wady wzroku lub uszkodzenia mięśni i/lub nerwów wspomagających oczy.

Mit: wynik badania 20/20 oznacza, że mój wzrok jest w idealnej kondycji.

Fakt: Określenie ?20/20? oznacza, że widzenie centralne jest w idealnej kondycji. Jednakże istnieje kilka innych typów, których to powszechne badanie nie obejmuje i mogą być niedoskonałe. Wśród nich m.in.:
  • widzenie peryferyjne - pozwala dostrzegać obiekty po bokach, nie będących bezpośrednio przed nami,
  • widzenie zmierzchowe - przy niedostatecznej ilości światła,
  • widzenie barwne - prawidłowa identyfikacja różnej długości fal światła, a tym samym rozróżnianie barw.
Niektóre choroby takie jak jaskra czy retinopatia cukrzycowa mogą rozwijać się na przestrzeni lat. W tym czasie mogą uszkodzić część oka wewnętrznego, jednocześnie pozostawiając widzenie centralne w nienaruszonym stanie. Więcej informacji o badaniu widzenia centralnego można znaleźć w osobnym artykule na temat tablicy Snellena.

Mit: Jedzenie marchewek poprawia wzrok.

Fakt: witamina A jest kluczowa do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, zaś marchew posiada jej spore ilości. Jednakże nasz organizm przeznacza względnie małe jej ilości na ten cel. Spożywanie marchwi w większych ilościach nie poprawia wzroku, ani nie uchroni Cię przed koniecznością noszenia szkieł/soczewek korekcyjnych.
Witaminę A dostarczymy na co dzień również z innych warzyw, nabiału czy ryb. Pamiętajmy, że witamina ta jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego też powinniśmy go dodać w niewielkich ilościach do posiłku (np. oliwy z oliwek), aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Mit: Ludzie cierpiący na ślepotę barw (daltonizm) widzą jedynie w czerni i bieli.

Fakt: Znaczna większość ludzi cierpiących na ślepotę barw częściowo rozróżnia barwy, zwykle mają problemy w rozróżnieniu koloru czerwonego i zielonego. Bardzo rzadko spotykane są przypadki ludzi widzących jedynie w odcieniach szarości.

Mit: Siedzenie bardzo blisko ekranu TV może uszkodzić oczy.

Fakt: Oglądanie ekranu TV z bardzo bliskiej odległości może wywołać chwilowy ból oczu lub głowy, nie może jednak uszkodzić wzroku zarówno u dzieci jak i dorosłych. Nagminne oglądanie z bliskiej odległości może być oznaką, że cierpisz na krótkowzroczność i potrzebna jest korekcja wzroku. W takiej sytuacji najlepiej udać się na badania do lekarza okulisty w celu diagnozy ew. wady.

Mit: Oczy mogą być transplantowane.

Fakt: Na chwilę obecną nie jest możliwa transplantacja całej gałki ocznej. Wynika to ze złożoności tego organu, który jest połączony z mózgiem za pomocą nerwów wzrokowych. Każdy taki nerw składa się z około miliona włókien nerwowych, które raz odcięte nie mogą być z powrotem przyłączone. Obecnie powszechne są jednak transplantacje rogówki czy wymiana soczewki oka.
Źródła:
https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/eye-health-myths-and-facts

https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/common-eye-vision-myths-facts

https://www.ncbi.ie/supporting-you/adults/types-of-vision-loss/