Migrena oczna - przyczyny, leczenie, zapobieganie

dodano: 2023-05-15
Migrena oczna to zespół objawów okulistycznych, które pojawiają się u pacjenta w trakcie występowania tzw. migreny z aurą. Oprócz silnego bólu głowy pojawiają się dolegliwości związane z widzeniem - mroczki przed oczami, drganie obrazu, błyski i widma świetlne, problemy z ostrością, światłowstręt. W skrajnych przypadkach może dojść do częściowej utraty wzroku w trakcie ataku. Migrena oczna może pojawić się na godzinę przed bólem głowy lub w jego trakcie.

Przyczyny migreny ocznej nie są w pełni poznane. Uważa się, że jest to spowodowane nieprawidłową pracą mózgu, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w oku, co z kolei powoduje bóle i problemy z widzeniem. Innym czynnikiem mogącym wpływać na wystąpienie migreny ocznej są zmiany hormonalne, stres, zmęczenie, intensywne kolory, leki, warunki pogodowe, a także niektóre pokarmy i napoje.

Leczenie migreny ocznej może obejmować stosowanie leków przeciwbólowych, zmniejszających skurcze naczyń krwionośnych lub leków przeciwzapalnych. Istnieją również inne sposoby leczenia, takie jak fizjoterapia, masaże, a także relaksacyjne techniki oddechowe. Ważne jest, aby leczenie zostało przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę, który dobierze odpowiednie metody i leki dla pacjenta. 

Zapobieganie migrenie ocznej polega na unikaniu czynników ryzyka. Należy unikać stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego, długotrwałego patrzenia na ekran komputera lub telewizora, a także spożywania niektórych pokarmów i napojów, które mogą nasilać objawy migreny. Ważne jest również, aby regularnie kontrolować stan swojego wzroku i wykonywać badania, które mogą wykryć problemy związanymi z oczami. W leczeniu zapobiegającym lekarz może przepisać leki zmniejszające nasilenie i częstość występowania ataków bólu, np. blokery, topiramat, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

https://www.mp.pl/
https://www.medonet.pl/