Męty w ciele szklistym

dodano: 2022-06-24
Męty mogą wyglądać jak czarne lub szare plamki, nitki lub pajęczyny, które dryfują, gdy poruszasz oczami i wydają się uciekać, gdy próbujesz bezpośrednio na nie spojrzeć. Większość mętów w oku jest spowodowana zmianami wynikającymi ze starzenia się organizmu. Pojawiają się, gdy galaretowata substancja (ciało szkliste) wewnątrz oczu staje się bardziej płynna. Mikroskopijne włókna w ciele szklistym mają tendencję do zbijania się w grudki i mogą rzucać na siatkówkę małe cienie. Cienie, które widzisz, nazywane są mętami. Jeśli zauważysz nagły wzrost liczby mętów, skontaktuj się niezwłocznie z okulistą.

OBJAWY

  • dostrzeganie małych kształtów, wyglądem przypominających ciemne plamki lub guzowate, przezroczyste nitki unoszącego się materiału;
  • plamki, które zmieniają pozycję, gdy poruszasz oczami. Kiedy próbujesz na nie spojrzeć, szybko znikają z pola widzenia;
  • plamki, które są najbardziej widoczne, gdy spojrzymy na gładkie, jasne tło, takie jak błękitne niebo lub biała ściana;
  • małe kształty lub "sznurki", które w końcu osiadają i dryfują poza pole widzenia.
 

PRZYCZYNY


Męty w ciele szklistym mogą być spowodowane procesem starzenia lub jako wynik różnorodnych schorzeń:
zmiany wynikające ze starzenia się oczu - wraz z wiekiem zmienia się szklista/galaretowata substancja wypełniająca gałki oczne i pomagająca im zachować okrągły kształt. Z biegiem czasu ciało szkliste częściowo się upłynnia ? jest to proces, który powoduje, że odrywa się od wewnętrznej powierzchni gałki ocznej. Gdy ciało szkliste kurczy się i opada, zbija się i staje się żylaste. Te szczątki blokują część światła przechodzącego przez oko, rzucając na siatkówkę maleńkie cienie, które są widoczne jako męty.
  • zapalenie w tylnej części oka - zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej to stan zapalny w warstwach błony naczyniowej tylnej części oka. Ten stan może powodować uwalnianie pozostałości zapalnych do ciała szklistego, które są widoczne jako męty. Zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej może być spowodowane infekcją czy chorobami zapalnymi.
  • krwawienie - krwawienie do ciała szklistego może mieć wiele przyczyn, w tym cukrzycę, nadciśnienie, zablokowane naczynia krwionośne i urazy. Komórki krwi są postrzegane jako męty.
  • rozdarta siatkówka - rozdarcie siatkówki może nastąpić, gdy obwisłe ciało szkliste szarpie siatkówkę z wystarczającą siłą, aby ją rozerwać. Bez leczenia rozdarcie siatkówki może prowadzić do jej odwarstwienia ? nagromadzenia się płynu za siatkówką, który powoduje jej oddzielenie od tylnej części oka. Nieleczone odwarstwienie siatkówki może spowodować trwałą utratę wzroku.
  • operacje oczu i leki - niektóre leki wstrzykiwane do ciała szklistego mogą powodować powstawanie pęcherzyków powietrza. Te bąbelki są widoczne jako cienie, dopóki oko ich nie wchłonie. Niektóre operacje witreoretinalne dodają do ciała szklistego bąbelki oleju silikonowego, które mogą być również postrzegane jako męty.

Niektórzy są narażeni bardziej niż inni, dotyczy to osób, które:

  • są po 50. roku życia;
  • cierpią na bliskowzroczność;
  • mogą mieć komplikacje po operacji na zaćmę;
  • cierpią na retinopatię cukrzycową;
  • zapalenie oczu.

LECZENIE


W większości przypadków męty czy mroczki nie są szkodliwe i nie wymagają leczenia. Jednakże zdarza się, że mogą być oznaką poważniejszych problemów lub po prostu sprawiają dyskomfort. Należy skontaktować się z lekarzem okulistą szczególnie kiedy zauważymy:
  • zwiększoną ilość mętów niż zwykle;
  • błyski światła w tym samym oku, w którym zauważyliśmy męty;
  • pociemnienie po którejkolwiek stronie pola widzenia (zaburzenie/utrata widzenia peryferyjnego).

Leczenie polega na operacyjnym usunięciu części ciała szklistego, aby zastąpić go roztworem pomagającym zachować kształt gałki ocznej. Rzadką alternatywą jest użycie lasera - rozbija się wtedy męty na mniejsze elementy, które są mniej widoczne. Ryzyko jest wtedy większe ? istnieje możliwość uszkodzenia siatkówki.




Źródła:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/eye-floaters/symptoms-causes/syc-20372346
https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-are-floaters-flashes