Laser 2RT, czyli rewolucyjne rozwiązanie w leczeniu AMD

dodano: 2024-03-22
Laser 2RT to innowacyjna technologia medyczna stosowana między innymi w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), jednej z głównych przyczyn utraty wzroku u osób starszych. Jest to metoda, która zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo.

Co to jest laser 2RT?

Laser 2RT (z ang. Retinal Rejuvenation Therapy) to nowoczesna technika laserowa wykorzystywana do leczenia AMD, która ma na celu regenerację komórek siatkówki oka i poprawę funkcji wzroku. Jest to jedna z najnowocześniejszych metod terapeutycznych stosowanych w oftalmologii.

Na czym polega zabieg laserem 2RT?

Podczas zabiegu laserem 2RT, bardzo krótkie impulsy laserowe są kierowane na siatkówkę oka w obszarze dotkniętym zwyrodnieniem plamki żółtej. Laser ten działa na poziomie komórkowym, stymulując procesy naprawcze i regeneracyjne w uszkodzonych tkankach. Efektem jest zahamowanie postępu choroby oraz poprawa funkcji wzroku.

Jak działa laser 2RT?

Laser 2RT działa na zasadzie stymulacji tkanek oka do samonaprawy poprzez indukcję kontrolo-wanego, niewielkiego stanu zapalnego. To prowadzi do uwolnienia czynników wzrostu i innych substancji, które promują procesy regeneracyjne w siatkówce oka. Jednocześnie minimalizuje się ryzyko uszkodzenia tkanek otaczających obszar leczenia.

Badania kliniczne 2RT na AMD

Badania kliniczne dotyczące zastosowania laseru 2RT w leczeniu AMD przyniosły obiecujące wyniki. Wykazały, że zabieg laserem 2RT może prowadzić do znacznej poprawy wzroku u pacjentów z wczesnym stadium AMD oraz do zatrzymania lub znacznego spowolnienia postępu choroby. Co więcej, laser 2RT wykazuje wysoki poziom bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko powikłań.

Jak przebiega zabieg z wykorzystaniem lasera 2RT?

Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz okulista wprowadza do oczu pacjenta krople, a następne nakłada specjalną soczewkę kontaktową. Podczas zabiegu pacjent sadzany jest przed lampą szczelinową i jedyne co dostrzega to chwilowe błyski świetlne. Zabieg nie przynosi żadnych nieprzyjemnych dolegliwości, jest krótki i bezbolesny. Jego pierwsze efekty można zauważyć pod upływie 3-6 miesięcy od zabiegu. Oczywiście, po zabiegu powinniśmy pojawiać się na wizytach kontrolnych u lekarza, który wykonywał zabieg.