Kolor naszych oczu, unikalny jak odcisk palca

dodano: 2022-06-17

Czy wiesz, że nikt na świecie nie ma takiego koloru oczu jak Ty?

Chociaż możesz dzielić kolor oczu ze swoim rodzeństwem, sposób, w jaki ten kolor pojawia się w twoich oczach jest unikalny, podobnie jak odcisk palca. Kolor oczu jest zależny od wielu genów. Jak dotąd jesteśmy w stanie zrozumieć kilka z nich, które określają najbardziej powszechne kolory oczu: brązowy, niebieski i zielony. Wciąż prowadzone są badania jak powstają inne barwy, takie jak piwny, niebiesko-szary i inne ich kombinacje.

Kolor oczu zależy od ilości i rozłożenia brązowego pigmentu, melaniny, w tęczówce.


Zależność jest bardzo prosta, im więcej pigmentu, tym oczy są ciemniejsze - jego niemal całkowity brak dostrzegamy jako kolor niebieski. Zarówno Ty jak i twoi bliscy możecie posiadać ten sam kolor oczu, jednak ilość melaniny i jej rozłożenie w tęczówce jest unikalna dla każdego z osobna.

Większość dzieci rodzi się z niebieskimi oczami, które mogą pociemnieć w czasie pierwszych trzech lat życia.


Nawet jeśli obydwoje z rodziców mają brązowe oczy istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko będzie posiadać inny kolor oczu. Zwykle ciemniejszy kolor jest dominujący.

Brązowe oczy
Są najpowszechniejszym kolorem oczu na świecie, ponad połowa populacji ludzkiej posiada brązowe oczy. Ludzie o brązowych oczach są bardziej narażeni na rozwój zaćmy.

Niebieskie oczy
Wszyscy niebieskoocy ludzie mają specyficzną cechę genetyczną, która wykazała, że posiadają jednego wspólnego przodka.

Zielone oczy
Są najrzadszą odmianą, posiada je około 2% populacji. Barwa wynika nie tylko z ilości melaniny w tęczówce, ale także ze sposobu w jakie światło rozprasza się w oku.

Różowe lub czerwone oczy
Ludzie cierpiący na chorobę zwaną albinizmem, posiadają bardzo mało melaniny lub nie posiadają jej w ogóle. Dotyczy to całego organizmu, zarówno skóry, włosów jak i tęczówek. Tęczówki osób z albinizmem często są niebieskie, choć znane są przypadki, kiedy mogą wydawać się różowe/czerwone ze względu na widoczność krwinek czerwonych.
Źródła:
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/eye-color-unique-as-fingerprint
https://medlineplus.gov/genetics/understanding/traits/eyecolor/
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21576-eye-colors