Producenci często kuszą niewielką ceną okularów m.in. w drogeriach czy sklepach.
Pamiętajmy, że w przypadku okularów za ceną niekoniecznie idzie jakość. Są to okulary wykonane z niskiej jakości materiałów, często z domieszkami miedzi czy cynku. Są to produkty tworzone masowo, które nie uwzględniają indywidualnych wymagań - co przecież jest kluczowe dla osoby, która będzie je nosić regularnie! Mówimy tutaj między innymi o dopasowaniu szkieł do posiadanej wady, ew. uczuleniach na materiał, z którego są wykonane oprawy, dopasowanie do kształtu głowy itd.
Szkła powinny być dobrane indywidualnie, po przeprowadzonym badaniu wzroku przez optometrystę lub okulistę. Analogicznie taką sytuację porównać można do kupowania leków - konsultujemy się uprzednio z lekarzem, który przepisuje nam konkretne lekarstwa dopasowane do naszych objawów. Zażywanie innych niż przepisane może znacząco odbić się na naszym zdrowiu, w dodatku w niczym nam nie pomagając. To samo można powiedzieć o źle dobranych okularach, szczególnie korekcyjnych.
Kolejną kwestią są często kupowane tanie okulary przeciwsłoneczne, "przecież mają ciemnie szkła, więc chronią oczy przed słońcem!". Nic bardziej mylnego - elementem, który chroni nasze oczy jest cienka powłoka na szkłach, która w zdecydowanym stopniu ogranicza przepuszczanie promieni UV do naszych oczu. Tanie wersje okularów przeciwsłonecznych zwykle są jedynie barwionymi, plastikowymi szkłami bez dodatkowych właściwości.
Podsumowując, pamiętajmy, że właściwie dobrane okulary, po uprzednio przeprowadzonym badaniu wzroku przez optometrystę lub okulistę są długoterminową inwestycją w nasze zdrowie. Dlatego też nie wybierajmy tanich zamienników!