Jaskra a zaćma - czym się różnią?

dodano: 2023-11-14
Jaskra i zaćma to jedne z częściej występujących schorzeń oczu. Chociaż obie choroby wpływają na zdolność widzenia, są to różne stany patologiczne, które wymagają różnych podejść do diagnozy i leczenia. W poniższym artykule omówimy, czym różnią się jaskra i zaćma, jakie są ich objawy, przyczyny oraz metody leczenia.

jaskra a zaćma

Jaskra

Jaskra to poważne schorzenie oka, które charakteryzuje się uszkodzeniem nerwu wzrokowego, co prowadzi do utraty pola widzenia. Najczęściej jest to związane z podwyższonym ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej, ale może też występować z normalnym ciśnieniem. Istnieje kilka rodzajów jaskry, ale najczęstsza z nich to jaskra pierwotna otwartego kąta, która rozwija się stopniowo i jest zazwyczaj bezobjawowa do momentu, gdy dochodzi do zaawansowanego stadium. Początkowo jaskra często nie wywołuje żadnych widocznych objawów, dlatego jest nazywana "cichą zabójczynią wzroku".

Objawy jaskry mogą obejmować:

 1. Spadek ostrości widzenia w peryferyjnych obszarach.
 2. Widzenie tzw. "tunelu" - zmniejszenie pola widzenia.
 3. Bóle głowy i oczu.
 4. Wrażenie halo wokół źródeł światła.
 5. Zaczerwienienie oczu.
 6. Problemy z widzeniem w nocy.
Przyczyną jaskry jest zazwyczaj nadmiar płynu wewnątrz oka, który prowadzi do zwiększenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. To z kolei uszkadza nerw wzrokowy, co może prowadzić do utraty wzroku. Istnieje również wiele czynników ryzyka, takich jak wiek, dziedziczność, cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, które zwiększają ryzyko wystąpienia jaskry.

Leczenie jaskry:

Leczenie jaskry ma na celu kontrolowanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej oraz zapobieganie dalszemu uszkodzeniu nerwu wzrokowego. W zależności od rodzaju jaskry, leczenie może obejmować:
 1. Leczenie farmakologiczne w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.
 2. Laseroterapia - w leczeniu może być stosowany laser argonowy lub trabekuloplastyka laserowa w celu poprawienia odpływu płynu wewnątrz oka.
 3. Operacje chirurgiczne - w zaawansowanych przypadkach jaskry może być konieczna operacja w celu poprawienia przepływu płynu wewnątrz oka.
Leczenie jaskry jest zazwyczaj skomplikowane i wymaga ścisłej kontroli pod okiem specjalisty od chorób oczu.

Zaćma

Zaćma jest innym powszechnym schorzeniem oka, które wpływa na jakość widzenia. Jest to zmętnienie soczewki oka, która znajduje się za tęczówką i źrenicą. Soczewka jest zazwyczaj przezroczysta, ale w przypadku zaćmy staje się mętna, co powoduje zmniejszenie ostrości widzenia.

Objawy zaćmy mogą obejmować:

 1. Mętność lub zamglenie widzenia.
 2. Trudności w rozpoznawaniu twarzy i przedmiotów.
 3. Zwiększona wrażliwość na światło.
 4. Zmienione postrzeganie kolorów.
 5. Podwójne widzenie.
 6. W miarę postępu choroby, utratę wzroku.
Najczęstszą przyczyną zaćmy jest starzenie się, ale istnieją również inne czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, nadmierny kontakt z promieniowaniem UV, urazy oka i niektóre choroby, takie jak cukrzyca.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy zazwyczaj polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Ta procedura, znana jako operacja zaćmy, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie i jest stosunkowo bezpieczna. Po operacji większość pacjentów odzyskuje znaczną część swojego widzenia.

Jednak nie każdy pacjent z zaćmą jest gotów do operacji. W takich przypadkach okulista może zalecić noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, aby poprawić jakość widzenia.

Jaskra i zaćma - podsumowanie

Jaskra i zaćma to dwie różne choroby oczu, które mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjentów i zdolność widzenia. Jaskra jest chorobą, która wpływa na nerw wzrokowy z powodu podwyższonego ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Zaćma jest spowodowana zmętnieniem soczewki oka. Oba te schorzenia można leczyć, ale leczenie jest zupełnie różne. W przypadku jaskry głównym celem jest obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, natomiast zaćmę można leczyć chirurgicznie, usuwając zmętniałą soczewkę i wprowadzając soczewkę sztuczną. Warto pamiętać, że zarówno jaskra, jak i zaćma są chorobami oczu, które często występują u osób starszych, dlatego ważne jest regularne badanie wzroku i wizyty u specjalisty w dziedzinie okulistyki w celu wczesnego wykrycia i leczenia tych chorób. Zachowanie zdrowego stylu życia, takie jak niepalenie tytoniu i dbanie o dietę, może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia tych chorób.