Jak wygląda dobór soczewek kontaktowych?

dodano: 2022-03-18

Główną funkcją soczewek kontaktowych jest korekcja naszej wady wzroku i poprawienie komfortu widzenia. Szkła kontaktowe są dobierane przez okulistę lub optometrystę na podstawie badania wzroku.


Czy można samemu wybrać szkła kontaktowe?


Generalnie soczewki kontaktowe są dostępne w salonach optycznych bez recepty, niemniej jedna są one produktem medycznym i powinny zostać nam przepisane przez odpowiedniego specjalistę - okulistę lub optometrystę. Podczas badania wzroku zostanie wskazana niezbędna moc soczewki do korekcji naszej wady wzroku, a także odpowiednia średnica i krzywizna soczewki. Wszystkie te parametry są odpowiedzialne za prawidłową korekcję wzroku oraz za komfort noszenia soczewek kontaktowych na naszych oczach. Dodatkowo okulista może podpowiedzieć nam, który typ szkieł kontaktowych będzie dla nas najbardziej korzystny.

Czy okulista dobiera soczewki kontaktowe tak samo jak soczewki okularowe?


Tutaj proces przebiega nieco inaczej. Oczywiście pierwszym etapem jest standardowo wywiad z pacjentem. Koniecznym jest wykluczenie wszystkich przeciwskazań do noszenia soczewek. Warto również przedstawić nasz styl życia/ typowy dzień oraz wskazać, jakie są nasze główne oczekiwania co do szkieł kontaktowych. Po wstępnej analizie okulista przystąpi do zbadania naszego wzroku. W pierwszej kolejności oceni ostrość naszego wzroku i wymaganą korekcję. Następnie przeanalizuje sposób osadzenia oraz ustawienia naszych gałek ocznych, a także ich ruchomość. Ostatni krok to weryfikacja przedniego odcinka oczu - czyli rogówki, tęczówki, soczewki, czy filmu łzowego. Po dokładnej analizie naszego narządu wzroku, jeśli okulista posiada odpowiedni rodzaj i moc soczewek w swoim gabinecie, zostaniemy poproszeni o przymierzenie soczewek kontaktowych na naszych oczach. Wykorzystując lampę szczelinową specjalista oceni dopasowanie szkieł kontaktowych do oczu, ich ruchomość oraz wpływ na korekcję wzroku. Zdarzyć się może również sytuacja, w której trzeba będzie sprowadzić specjalne soczewki kontaktowe pod nasze potrzeby - wówczas przymierzenie szkieł odbywa się na następnej wizycie.

Po poprawnym dopasowaniu soczewek kontaktowych okulista wskaże nam, jak prawidłowo i bezpiecznie z nich korzystać. Kilkukrotnie przećwiczy z nami proces zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych, wyjaśni również, jak przechowywać i dbać o ich czystość. Pacjent testuje otrzymane soczewki samodzielnie w domu, po wstępnym okresie adaptacji, szkła nie powinny sprawiać żadnych dolegliwości. Jeśli w dalszym ciągu będziemy odczuwać dyskomfort związany z noszeniem szkieł kontaktowych, konieczna będzie ponowna wizyta u okulisty lub optometrsyty w celu ponownego dobrania soczewek. Prawidłowo dobrane i odpowiednio pielęgnowane szkła kontaktowe nie mają prawa być niekomfortowe - obecnie dostępne soczewki są miękkie, cienkie i elastyczne.

Jak długo można nosić szkła kontaktowe?


Zależne jest to od rodzaju soczewek kontaktowych oraz samego pacjenta. Czasem duża nadwrażliwość naszych oczu lub charakter środowiska w jakim przebywamy uniemożliwi nam długie korzystanie z soczewek. Producenci dostarczają zwykle soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne - soczewki te nosimy w trybie dziennym, a na noc wkładamy do pojemniczka z płynem pielęgnacyjnym. Na rynku dostępne są także soczewki tzw. Night&Day, ktróe nie wymagają zdejmowania soczewek na czas snu i można je nosić nawet do miesiąca czasu.

Czy szkła kontaktowe są bezpieczne dla naszych oczu?


Tak, stosowanie szkieł kontaktowych jest w pełnie bezpieczne dla naszych oczu oczywiście pod warunkiem przestrzegania zasad higieny ich przechowywania oraz stosowania się do zaleceń producenta co do długości okresu ich noszenia.

Źródło: kontaktowe.pl