Jak radzić sobie z nadwzrocznością u dzieci?

dodano: 2023-06-07

Czym jest nadwzroczność?

Nadwzroczność, znana również jako hipermetropia, to jedna z najczęstszych wad wzroku u dzieci. Polega na trudności w skupianiu obrazu na bliskich odległościach. Dzieci z nadwzrocznością mogą doświadczać rozmazanego widzenia, bólów głowy, szybkiego zmęczenia wzroku oraz trudności w czytaniu i pisaniu.

nadwzrocznosc u dziecka

Jak się objawia nadwzroczność u dzieci?

Oto kilka typowych objawów, na które warto zwrócić uwagę:
 • Trudności w czytaniu - dzieci z nadwzrocznością mogą mieć trudności w czytaniu tekstów na bliskich odległościach. Mogą przejawiać wolniejsze tempo czytania, tracić zainteresowanie lub skarżyć się na zmęczenie wzroku podczas czytania.
 • Nieostre widzenie na bliskie odległości - dzieci z nadwzrocznością mogą mieć problem z wyraźnym widzeniem przedmiotów i detali znajdujących się w pobliżu. Mogą skarżyć się na rozmazany obraz lub trudności w skupianiu wzroku.
 • Bóle głowy - nadwzroczność może prowadzić do częstych bólów głowy u dzieci. Są one często związane z próbą skupienia obrazu i napięciem mięśni oczu.
 • Szybkie zmęczenie wzroku - dzieci z nadwzrocznością mogą szybko odczuwać zmęczenie wzroku, zwłaszcza podczas wykonywania zadań wymagających skupienia na bliskich odległościach, takich jak pisanie, czytanie lub rysowanie.
 • Przewlekłe zaczerwienienie oczu - nadwzroczność może prowadzić do przewlekłego zaczerwienienia oczu u dzieci. To może być wynikiem napięcia mięśni oczu i nadmiernego wysiłku podczas próby skupienia wzroku.

nadwzrocznosc u dziecka

Jakie są główne przyczyny nadwzroczności u dzieci?

a. Niedorozwój gałki ocznej. U niektórych dzieci nadwzroczność wynika z niedorozwoju gałki ocznej. W takim przypadku gałka oczna jest zbyt krótka, a obraz powstaje poza siatkówką oka.
b. Dziedziczność - jeśli jeden lub obaj rodzice mają nadwzroczność, istnieje większe ryzyko, że dziecko również ją odziedziczy.

Warto zauważyć, że nadwzroczność u dzieci może się zmieniać w miarę ich wzrostu i rozwoju. Często zdarza się, że nadwzroczność u małych dzieci jest umiarkowana, ale może się nasilać wraz z wiekiem. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie stanu wzroku dzieci i dostosowywanie korekcji, jeśli jest to konieczne.

Jak korygować nadwzroczność u dzieci?

 • Regularne badania okulistyczne. Ważne jest, aby dzieci były poddawane regularnym badaniom okulistycznym, szczególnie jeśli w rodzinie występują problemy ze wzrokiem. Wczesne wykrycie nadwzroczności ułatwi szybkie podjęcie działań.
 • Okulary korekcyjne. W większości przypadków nadwzroczność u dzieci można skorygować za pomocą okularów. Ważne jest, aby dziecko nosiło okulary zgodnie z zaleceniami lekarza. Może to być wyzwanie, dlatego warto zaangażować dziecko w wybór oprawek, które mu się podobają.
 • Soczewki kontaktowe. W przypadkach, gdy dziecko nie toleruje okularów lub jest aktywne fizycznie, soczewki kontaktowe mogą być dobrym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że ich stosowanie wymaga odpowiedniej higieny.
 • Ćwiczenia wzrokowe. Istnieją specjalne ćwiczenia wzrokowe, które mogą pomóc w poprawie zdolności skupiania wzroku. Mogą to być proste zadania, takie jak patrzenie na bliskie i odległe obiekty, czy wykonywanie różnych ruchów oczu.
 • Edukacja o prawidłowych nawykach wzrokowych. Ważne jest, aby dzieci miały świadomość znaczenia prawidłowych nawyków wzrokowych. Należy nauczyć je, jak utrzymywać odpowiednią odległość od telewizora czy monitora, unikać czytania w złym oświetleniu i regularnie odpoczywać od intensywnego skupienia wzroku.
 • Współpraca z nauczycielami. W przypadku dzieci z nadwzrocznością ważna jest współpraca z nauczycielami. Poinformuj ich o wadzie wzroku dziecka, aby mogli dostosować metody nauczania i zapewnić odpowiednie warunki w sali lekcyjnej.

Czy nadwzroczność u dziecka może się cofnąć?

Tak, w niektórych przypadkach nadwzroczność u dzieci może się cofać lub zmniejszać wraz z rozwojem i wzrostem. Jest to szczególnie powszechne u małych dzieci, których gałki oczne jeszcze się rozwijają.

W miarę jak oczy dziecka rosną, długość gałek ocznych może się zwiększać, a w rezultacie siła refrakcji może ulec zmniejszeniu. To może prowadzić do zmniejszenia lub nawet całkowitego zaniku nadwzroczności.


Źródła:
https://www.optegra.com.pl/
https://soczewki24.pl/