Jak diagnozuje się ślepotę barw?

dodano: 2022-09-19
Istnieje bardzo łatwy sposób określenia czy posiada się jakiekolwiek problemy z widzeniem kolorów. Najlepszym rozwiązaniem jest udać się w tym celu do okulisty, z którym będzie można od razu skonsultować ewentualny problem. Okulista za pomocą prostego testu jest w stanie wstępnie określić stopień ślepoty barw. W tym celu używa się tablic, na których znajdują się wzory złożone z wielu różnobarwnych kropek. Jeśli pacjent nie cierpi na "niedobór kolorów" będzie w stanie bez problemu dostrzec liczby i kształty wśród kropek. Jeśli pacjent posiada ślepotę barw, w zależności od jej stopnia, będzie miał trudności z odczytaniem wzoru na tablicy lub też nie będzie widzieć ich w ogóle.

Rys. 1 Przykłady wzorów do wstępnego diagnozowania ślepoty barw.
Źródło: https://www.aao.org/eye-health/diseases/how-color-blindness-is-tested

Najbardziej popularne są tablice przedstawiające liczby, jednak istnieją również alternatywne wzory, dla osób niepotrafiących czytać lub dzieci. Takie badanie nazywane jest testem Ishihary, nazwanego po twórcy ? japońskim okuliście Ishihara Shinobu, który opracował badania przesiewowe dla wojska.
 
Rys. 2 Test Ishihary przedstawiający różne wersje wzorów używanych podczas badania.
Źródło: https://www.aao.org/eye-health/diseases/how-color-blindness-is-tested

Leczenie ślepoty barw

Nie istnieje sposób leczenia wrodzonej ślepoty barw. Zwykle nie stanowi to większego problemu, jednakże istnieją specjalnie przygotowane okulary i soczewki kontaktowe, które mogą pomóc.



Źródła:
https://www.aao.org/eye-health/diseases/how-color-blindness-is-tested
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/do-color-blindness-correcting-glasses-work