Gonioskopia (badanie kąta przesączania). Diagnostyka jaskry.

dodano: 2023-10-17
Okulistyka to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób oczu. Jednym z istotnych narzędzi w diagnostyce schorzeń oczu jest gonioskopia, technika pozwalająca ocenić kąt przesączania w oku. Choć może brzmieć skomplikowanie, gonioskopia jest procedurą stosunkowo prostą i bezbolesną, która dostarcza cennych informacji na temat zdrowia oczu.


gonioskopia Kartuzy


Czym jest kąt przesączania?

Aby zrozumieć, dlaczego gonioskopia jest istotna, warto najpierw poznać podstawy anatomii oka. Wewnątrz gałki ocznej znajduje się komora przednia, która jest przestrzenią wypełnioną płynem pełniącym wiele istotnych funkcji, m.in. dostarcza substancje odżywcze do struktur oka i utrzymuje stałe ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

Kąt przesączania to obszar, gdzie rogówka (przezroczysta część przedniej gałki ocznej) łączy się z tęczówką (kolorową częścią oka). To miejsce jest kluczowe dla kontroli przepływu cieczy wodnistej, ponieważ to właśnie tutaj płyn opuszcza przednią komorę oka. Gdy kąt przesączania jest zablokowany lub zawężony, może to prowadzić do wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co z kolei jest jednym z głównych czynników ryzyka dla wystąpienia jaskry.

Dlaczego gonioskopia jest ważna?

Gonioskopia, czyli ocena kąta przesączania, jest niezwykle istotną procedurą diagnostyczną w okulistyce. Pozwala ona na dokładne zrozumienie struktury oka i ocenę ryzyka wystąpienia jaskry oraz innych schorzeń oczu. Dzięki gonioskopii lekarze są w stanie wcześniej wykrywać problemy związane z kątem przesączania i stosować odpowiednie leczenie, co może zapobiec poważnym komplikacjom i utracie wzroku.

Kiedy warto wykonać badanie gonioskopii?

Badanie gonioskopii jest zazwyczaj wykonywane w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie jaskry lub innych chorób oczu związanych z kątem przesączania. Ponadto, może być również częścią rutynowych badań okulistycznych, zwłaszcza u pacjentów z czynnikami ryzyka jaskry, takimi jak wiek, historia rodziny czy inne schorzenia oczu.

Jak przebiega gonioskopia?

Gonioskopia jest procedurą, którą przeprowadza okulista lub specjalnie przeszkolony technik. Pacjentowi do oka kropi się znieczulający środek, który pomaga uniknąć dyskomfortu podczas badania. Następnie na oko zakłada się specjalną soczewkę gonioskopu, która pozwala na dokładne oglądanie kąta przesączania.

Podczas badania okulista ocenia szerokość i otwartość kąta przesączania oraz ewentualne zmiany strukturalne. Wyniki oceny są zazwyczaj dokumentowane i wykorzystywane w procesie diagnostyki i planowania leczenia. Jeśli stwierdzona zostanie jaskra lub inne zaburzenia kąta przesączania, lekarz może zalecić dalsze badania i terapię, która ma na celu kontrolowanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i zapobieganie uszkodzeniom nerwu wzrokowego.

Jak przygotować się do badania?

Oczy i twarz powinny być czyste, zatem przed badaniem należy zmyć makijaż. Do badania ściągamy także soczewki kontaktowe. Z uwagi na konieczność znieczulania rogówki do zabiegu pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli jest uczulony na jakieś leki.
Powikłania po gonioskopii

Gonioskopia to procedura zazwyczaj bezbolesna i małoinwazyjna, niemniej jednak po badaniu możliwe jest:
  • zaczerwienienie oka poddawanego badaniu,
  • chwilowe osłabienie ostrości w badanym oku,
  • uczucie ciała obcego pod powieką.
Powyższe dolegliwości są całkowicie normalne, powstają w wyniku kontakty gonioskopu z powierzchnią oka. Jeśli zaczerwienienie nie przechodzi po 24 godzinach od badania lub z oka zaczyna sączyć się ropna wydzielina, wskazana jest niezwłoczna kontrola u okulisty.


Źródła:
https://www.mp.pl/