Dlaczego psują mi się okulary?

dodano: 2023-12-18
Z pewnością zdążyłeś zauważyć, że Twoje okulary nie zawsze wytrzymują próbę czasu. Czy to ślady na soczewkach czy luzujące się śruby w oprawkach, problem ten dotyka wielu nosicieli okularów. Zastanówmy się więc, dlaczego psują nam się okulary i co możemy zrobić, aby przedłużyć ich żywotność.

dlaczego okulary się psują

Główne przyczyny uszkodzeń okularów oraz sposoby zapobiegania im

Niewłaściwe czyszczenie

Jednym z głównych winowajców uszkodzeń okularów jest ich niewłaściwe czyszczenie. Szorstkie tkaniny, chemiczne środki czy nawet chusteczki higieniczne mogą powodować rysy na soczewkach. Zawsze używaj specjalnych płynów do czyszczenia i miękkich mikrofibrowych ścierek.

Nieostrożne zdejmowanie i zakładanie

Szybkie zdejmowanie i zakładanie okularów jednym ruchem może skończyć się złamanym zausznikiem czy wypadnięciem soczewki. Pamiętaj, aby delikatnie trzymać okulary za oba zauszniki podczas ich zdejmowania lub zakładania.

dlaczego okulary się psują

Niewłaściwe przechowywanie

Wrzucanie okularów na dno torby, plecaka, schowka czy kieszeni kurtki, gdzie są narażone na zarysowania i ściskanie, może powodować ich uszkodzenia. Zawsze przechowuj okulary w etui, aby zminimalizować ryzyko zniszczeń.

dlaczego okulary się psują

Niskiej jakości materiały, z których zostały wykonane okulary

Tanie okulary, kupione np. w supermarkecie czy Internecie, często posiadają mniej wytrzymałe materiały, co przekłada się na krótszą ich żywotność. Inwestycja w markowe okulary wykonane z trwałych materiałów i przede wszystkim prawidłowo dobrane do naszej twarzy przez doświadczonego optyka będzie długoterminowym rozwiązaniem. Ponadto, kupując okulary w salonie optycznym często możemy skorzystać z gwarancji lub dokonać napraw uszkodzonych okularów, co w przypadku okularów nieznanego pochodzenia może okazać się niemożliwe. Co więcej - próby samodzielnego naprawiania okularów mogą pogorszyć sytuację. Delikatne części, takie jak zawiasy czy zauszniki, wymagają profesjonalnej opieki.

Pamiętajmy również, że noszenie niedopasowanych okularów może skutkować pogorszeniem jakości widzenia i pogłębieniem wady wzroku!

Brak regularnych przeglądów

Podobnie jak w przypadku wizyt u dentysty czy lekarza, okulary również wymagają regularnych przeglądów. Optyk może zidentyfikować potencjalne problemy zanim staną się poważne, co pozwala na szybką interwencję.

Działanie czynników atmosferycznych

Ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg czy intensywne słońce, mogą wpływać na kondycję okularów. Pamiętajmy o wybieraniu okularów wykonanych z wysokiej jakości materiałów i oczywiście w miarę możliwości chrońmy je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych (np. nie zostawiajmy okularów w nasłonecznionym miejscu, tylko schowajmy je do etui).

dlaczego okulary się psują
Pamiętajmy, że okulary to przede wszystkim przyrząd medyczny. Dlatego warto inwestować w trwałe modele, dbać o nie z odpowiednią uwagą i regularnie sprawdzać ich stan. Unikając wspomnianych błędów, możemy cieszyć się klarownym widzeniem bez nieprzyjemnych niespodzianek związanych z uszkodzeniem okularów.