Dlaczego nie warto zwlekać z zabiegiem usunięcia zaćmy?

dodano: 2023-07-18
Usunięcie zaćmy to jedna z najczęstszych operacji oczu wykonywanych na całym świecie. Zwłoka w leczeniu zaćmy może prowadzić do pogorszenia jakości wzroku i pogłębiania się jej objawów. Oto kilka powodów, dlaczego nie wolno zwlekać z usunięciem zaćmy:

okulista Kartuzy

Pogorszenie wzroku.

Zaćma jest schorzeniem, w którym naturalna soczewka oka staje się mętna. Powoduje utratę ostrości wzroku i rozmycie obrazu, bardzo negatywnie wpływa na jakość naszego widzenia. W miarę postępu zaćmy, wzrok może się stopniowo pogarszać, co może znacznie wpływać na codzienne czynności, takie jak czytanie, prowadzenie samochodu, rozpoznawanie twarzy itp. Wczesne usunięcie zaćmy pozwala przywrócić klarowność widzenia i poprawić jakość życia. Zaniedbanie leczenia zaćmy może prowadzić do postępu choroby i pogorszenia widzenia w przyszłości. Im dłużej zwleka się z zabiegiem, tym trudniejsze może być przywrócenie pełnej ostrości wzroku po usunięciu zaćmy.


zabieg usuwania zaćmy

Utrata funkcji wzroku

Zaćma pozostawiona bez leczenia, może prowadzić do powikłań, takich jak przewlekłe zapalenie oka, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (jaskra) lub odwarstwienie siatkówki. Te powikłania mogą zagrażać funkcji oczu i prowadzić do trwałej utraty wzroku.

Bezpieczna i skuteczna procedura.

Usunięcie zaćmy jest rutynową i stosunkowo bezpieczną procedurą chirurgiczną. Współczesne techniki umożliwiają precyzyjne i efektywne usunięcie mętnej soczewki i wszczepienie sztucznej soczewki. Ryzyko powikłań jest minimalne, a większość pacjentów doświadcza znaczącej poprawy widzenia po operacji.

zabieg usuwania zaćmy Kartuzy


Poprawa jakości życia.

Pogorszenie wzroku z powodu zaćmy może wpływać negatywnie na jakość życia, prowadząc do ograniczenia aktywności, izolacji społecznej i zwiększenia ryzyka upadków i kontuzji. Usunięcie zaćmy może znacznie poprawić jakość życia pacjenta - wzrok staje się o wiele lepszy, a kolory i detale są lepiej widoczne. Pacjenci mogą lepiej funkcjonować w codziennych czynnościach, takich jak czytanie, prowadzenie pojazdów, oglądanie telewizji czy korzystanie z urządzeń elektronicznych.

okulista Sierakowice

W przypadku rozpoznania zaćmy, zaleca się konsultację z okulistą i ustalenie optymalnego terminu operacji. Lekarz będzie monitorował postęp zaćmy i oceni, kiedy jest ona na tyle rozwinięta, by uzasadnić interwencję chirurgiczną. Ważne jest, aby nie zwlekać z operacją, gdyż może to prowadzić do pogorszenia wzroku i powikłań, które mogą być trudniejsze do leczenia w zaawansowanym stadium choroby.