Dieta i suplementy na poprawę wzroku - co warto jeść, aby zadbać o oczy?

dodano: 2023-04-26

Dieta na poprawę wzroku?


Oczy są jednym z najważniejszych narządów zmysłów, a zdrowy wzrok pozwala nam cieszyć się światem wokół nas. Dbanie o zdrowie oczu to nie tylko regularne badania okulistyczne, ale także właściwa dieta bogata w składniki odżywcze, które mogą wspomagać zdrowie oczu.

Czy wiesz jakie produkty warto włączyć do codziennego jadłospisu, aby zadbać o oczy i poprawić wzrok?

dieta a oczy
 1. Marchew - Z pewnością kojarzysz powiedzenie, że marchewki poprawiają wzrok. I jest w tym ziarnko prawdy! Marchew jest bogata w beta-karoten, który jest przekształcany w organizmie na witaminę A, niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka. Witamina A pomaga również w ochronie rogówki i soczewki przed uszkodzeniami wynikającymi z działania wolnych rodników.
 2. Szpinak - Jest to warzywo liściaste bogate w luteinę i zeaksantynę, które są ważnymi antyoksydantami, neutralizującymi działanie wolnych rodników. Luteina i zeaksantyna pomagają w ochronie siatkówki przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i niebieskiego światła, które może przyczynić się do uszkodzenia siatkówki oka.
 3. Jajka - Jajka są źródłem wielu cennych składników odżywczych, takich jak witamina A, luteina, zeaksantyna, witamina E oraz cynk. Luteina i zeaksantyna są obecne w plamce żółtej siatkówki oka i odgrywają ważną rolę w ochronie przed uszkodzeniami wynikającymi z ekspozycji na promieniowanie UV. Witamina E i cynk są silnymi antyoksydantami, które mogą pomóc w ochronie oczu przed uszkodzeniami wynikającymi z procesów starzenia się i działania wolnych rodników.
 4. Ryby - Tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, tuńczyk czy makrela, są bogate w kwasy omega-3, które mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Kwasy omega-3 mogą pomagać w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia związanych z wiekiem chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zespół suchego oka.
 5. Owoce cytrusowe - Cytrusy, takie jak pomarańcze, mandarynki, grejpfruty czy limonki, są bogate w witaminę C, która jest silnym antyoksydantem i może pomagać w ochronie oczu przed uszkodzeniami wynikającymi z działania wolnych rodników. Witamina C również wspomaga wchłanianie innych składników odżywczych, takich jak witamina E, co może przyczynić się do poprawy zdrowia oczu.
 6. Orzechy - Orzechy, takie jak orzechy włoskie, migdały czy orzechy nerkowca, są bogate w witaminę E, cynk i kwas omega-3, które mają korzystny wpływ na zdrowie oczu. Witamina E jest silnym antyoksydantem, który może pomagać w ochronie oczu przed uszkodzeniami wynikającymi z procesów starzenia się i działania wolnych rodników.
 7. Kakao - Kakao jest źródłem flawonoidów, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie oczu. Flawonoidy mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co może pomagać w ochronie siatkówki oka przed uszkodzeniami. Wybieraj kakao o niskiej zawartości cukru i najlepiej w formie naturalnego proszku, aby unikać dodatków sztucznych substancji.
 8. Awokado - Awokado jest bogate w luteinę, zeaksantynę oraz witaminę E, które są korzystne dla zdrowia oczu. Dodatkowo, awokado zawiera zdrowe tłuszcze, takie jak kwas oleinowy, który może pomagać w wchłanianiu składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia oczu.
 9. Soczewica - Soczewica jest źródłem białka roślinnego, które jest ważne dla budowy i utrzymania zdrowych tkanek oczu. Soczewica jest również bogata w witaminę B6, kwas foliowy i cynk, które mogą wpływać pozytywnie na zdrowie oczu.
 10. Pestki dyni - Pestki dyni są bogate w cynk, który jest niezbędny dla zdrowia oczu. Cynk może pomagać w ochronie siatkówki oka przed uszkodzeniami i wspomagać procesy regeneracyjne w narządzie naszego wzroku.
 11. Brokuły - Brokuły są źródłem luteiny, zeaksantyny, witaminy C i witaminy A, które mogą wspomagać zdrowie oczu. Brokuły mają także działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co może pomagać w ochronie oczu przed uszkodzeniami.
 12. Czerwone owoce i warzywa - Owoce i warzywa o czerwonym kolorze, takie jak pomidory, papryka czy maliny, są bogate w witaminę C i karotenoidy, takie jak likopen, które mogą być korzystne dla zdrowia oczu. Likopen jest silnym antyoksydantem, który może pomagać w ochronie oczu przed uszkodzeniami wynikającymi z procesów starzenia się.
 13. Produkty mleczne - Produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt czy ser, są źródłem witaminy D, witaminy B2 (ryboflawiny) oraz białka, które są korzystne dla zdrowia oczu. Witamina D może pomagać w ochronie oczu przed uszkodzeniami wynikającymi z procesów zapalnych, a witamina B2 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku.

Suplementy diety a ochrona zdrowia oczu


Istnieje wiele różnych suplementów, które są reklamowane jako pomocne w poprawie wzroku. W zależności od producenta różnią się pomiędzy sobą składem, dawkowaniem oraz ceną.

suplementy na lepszy wzrok

Oto kilka podstawowych składników popularnych suplementów, które są często stosowane w celu utrzymaniu zdrowych oczu:

 • Luteina i zeaksantyna: Są to dwa rodzaje karotenoidów, które są obecne w siatkówce oka. Są one znane ze swojego działania antyoksydacyjnego, które może pomóc w ochronie przed uszkodzeniami oczu spowodowanymi działaniem promieniowania UV i wolnych rodników. Ponadto suplementacja luteiny jest często wykorzystywana w profilaktyce zaćmy oraz zmian zwyrodnieniowych plamki żółtej.
 • Witamina C i witamina E: Są to silne przeciwutleniacze, które mogą pomagać w ochronie komórek oczu przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Witamina C pomaga zwalczać wszelkie infekcje w obrębie gałki ocznej, a także wspierać nasze oczy przed rozwojem jaskry oraz zaćmy.
 • Kwasy omega-3: to rodzaj nienasyconego tłuszczu, który jest ważny dla zdrowia oczu, zwłaszcza siatkówki. Zapobiegają suchości oczu oraz powstawaniu zmian degeneracyjnych, zmniejszają ryzyko wystąpienia związanych z wiekiem chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zespół suchego oka.
 • Cynk: Jest to pierwiastek, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania oczu. Pomaga w ochronie siatkówki przed uszkodzeniami i wspomaga procesy regeneracyjne oka. Niedobór cynku może prowadzić do tzw. ślepoty nocnej.
 • Antocyjany: Są to naturalne związki roślinne, które mogą pomagać w ochronie oczu przed działaniem szkodliwego promieniowania UV oraz działaniem wolnych rodników. Antocyjany wzmacniają także drobne naczynia krwionośne w gałkach ocznych. Wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, zapobiegają infekcjom spojówek, łagodzą pojawiające się stany zapalne.

Warto jednak pamiętać, że suplementy diety nie są zamiennikiem zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia. Zawsze warto konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne, przyjmujesz inne leki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Pomimo że suplementy diety mogą być pomocne w zapewnieniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, nie ma jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność w poprawie wzroku. Badania nad wpływem suplementów na zdrowie oczu są nadal kontrowersyjne i niejednoznaczne, dlatego ważne jest podejście ostrożne i rozsądne w stosowaniu suplementów diety.

Warto również pamiętać, że zdrowa dieta bogata w różnorodne pokarmy, w tym owoce, warzywa, ryby, orzechy i nasiona, może dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Włączenie takiej diety, opartej na świeżych, naturalnych produktach, może być jednym z najlepszych sposobów na dbanie nie tylko o oczy, ale i o ogólny stan zdrowia. Spożywanie produktów bogatych w luteinę, zeaksantynę, witaminę C, witaminę E, kwas omega-3, czy cynk będą wspomagać funkcjonowanie narządu wzroku, chronić przed uszkodzeniami wynikającymi z procesów starzenia się i zapewniać optymalne zdrowie oczu. Regularne spożywanie tych produktów w ramach zrównoważonej diety może być ważnym elementem dbania o oczy i zachowania ich prawidłowego funkcjonowania na dłuższą metę.

Warto również pamiętać o innych ważnych aspektach zdrowego trybu życia, które również mogą wpłynąć na zdrowie oczu, takie jak regularne badania wzroku, unikanie palenia tytoniu, ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem komputera czy urządzeń mobilnych, regularne przerwy od pracy przy komputerze, stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej na oczach oraz unikanie nadmiernego narażania oczu na promieniowanie UV.


https://www.bodypak.pl/
https://www.doz.pl/