Czym jest uwodnienie w soczewkach kontaktowych? Czy ma znaczenie?

dodano: 2023-11-27
Soczewki kontaktowe są nieocenionym narzędziem dla wielu osób, oferując wygodę i poprawę widzenia. Uwodnienie soczewek kontaktowych odnosi się do ilości wody zawartej w materiale soczewki, wyrażonej procentowo. Ten parametr ma istotne znaczenie dla komfortu noszenia soczewek, ponieważ wpływa na zdolność soczewki do utrzymania wilgoci na jej powierzchni oraz nawilżenia oka.
uwodnienie w soczewkach

Wpływ uwodnienia na komfort noszenia soczewek

Odpowiednie uwodnienie soczewek kontaktowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu podczas noszenia. Niska zawartość wody może prowadzić do uczucia suchości, podrażnienia i zmęczenia oczu. Z kolei zbyt wysokie uwodnienie może wpływać na strukturę soczewki i jej zdolność do utrzymania kształtu.

Zalety większego uwodnienia soczewek kontaktowych:

  1. Komfort noszenia. Soczewki o większym uwodnieniu zazwyczaj są bardziej komfortowe, ponieważ lepiej utrzymują wilgoć na powierzchni soczewki, co przeciwdziała uczuciu suchości i podrażnienia oczu.
  2. Dłuższe noszenie. Soczewki z wyższym uwodnieniem są bardziej odporne na wysychanie, co może umożliwiać dłuższe noszenie przez cały dzień bez konieczności częstego nawilżania.
  3. Są delikatniejsze. Większe uwodnienie sprawdzi się u osób posiadających wrażliwe oczy lub po prostu nie tolerujących soczewek.
  4. Mniejsze ryzyko podrażnień. Soczewki z odpowiednim uwodnieniem rzadziej powodują podrażnienia oczu. Ponadto są idealnym rozwiązaniem dla pacjentów cierpiących na alergie oczne.

Zalety mniejszego uwodnienia soczewek kontaktowych:

  1. Stabilność kształtu. Soczewki o mniejszym uwodnieniu często są bardziej stabilne pod względem kształtu, co może być korzystne dla utrzymania ostrości widzenia.
  2. Większa przepuszczalność tlenu. Soczewki z silikonem przepuszczają tlen lepiej, niż te wykonane tylko z hydrożelu, co z kolei przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpień infekcji w wyniku niedotlenienia rogówki.
  3. Odpowiednie dla aktywnych użytkowników. Osoby prowadzące aktywny tryb życia, zwłaszcza podczas uprawiania sportu, mogą docenić soczewki o mniejszym uwodnieniu, które lepiej utrzymują swój kształt.
  4. Łatwiejsza obsługa. Soczewki o mniejszym uwodnieniu mogą być bardziej odporne na zmiany kształtu podczas obsługi, co ułatwia ich zakładanie i usuwanie.
  5. Mniejsza podatność na osadzanie się zanieczyszczeń oraz uszkodzenia. Soczewki o mniejszym uwodnieniu są mniej podatne na osadzanie się zanieczyszczeń, co może ułatwić utrzymanie ich w czystości oraz bardziej wytrzymałe na uszkodzenia, co pozwala im zachować swój kształt nawet do kilku tygodni.

Uwodnienie soczewek ? które wybrać?

Uwodnienie soczewek kontaktowych to kluczowy parametr wpływający na ich komfort i skuteczność. Wybór soczewek o odpowiednich właściwościach uwodnienia jest istotny dla zdrowia oczu i komfortu użytkownika. Współpraca z profesjonalistą od optyki okulistycznej pozwala dobrać soczewki odpowiednie dla indywidualnych potrzeb i stylu życia. Regularne badania oczu i przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji soczewek są kluczowe dla utrzymania zdrowia oczu przy korzystaniu z soczewek kontaktowych.