Czym jest ortokorekcja wzroku?

dodano: 2024-01-23
W dzisiejszym świecie, gdzie wiele osób spędza dużo czasu przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych, problemy ze wzrokiem stają się coraz bardziej powszechne. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które może przynieść ulgę w poprawie ostrości widzenia, jest ortokorekcja wzroku. To zaawansowane podejście do korygowania wad wzroku cieszy się coraz większą popularnością, a wielu specjalistów uważa je za przyszłość w dziedzinie optyki okulistycznej.

soczewki ortokorekcyjne

Czym jest ortokorekcja wzroku?

Ortokorekcja wzroku to metoda, która pozwala poprawić wzrok dzięki noszeniu specjalnych soczewek ortokorekcyjnych podczas snu. Soczewki te są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Głównym celem jest osiągnięcie idealnej korekcji wad wzroku, takiej jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych.

Jak działa ortokorekcja?

Proces ortokorekcji wzroku opiera się na delikatnym formowaniu kształtu rogówki, czyli przezroczystej warstwy przedniej oka. Podczas snu, kiedy pacjent nosi soczewki ortokorekcyjne, są one precyzyjnie dostosowywane do kształtu oka, eliminując tymczasowo wady wzroku. Efekt utrzymuje się przez większość dnia, umożliwiając klarowne widzenie bez konieczności noszenia okularów czy soczewek kontaktowych.

Dobieranie soczewek ortokorekcyjnych

Dobieranie soczewek ortokorekcyjnych jest procesem precyzyjnym, wymagającym współpracy z doświadczonym specjalistą okulistą. Podczas wizyty u specjalisty okulista oceni stan zdrowia oczu, sprawdzi wady wzroku i dokładnie zmierzy rogówkę. Na podstawie tych danych zostaną dostosowane soczewki ortokorekcyjne, które najlepiej spełnią indywidualne potrzeby pacjenta.

soczewki ortokorekcyjne

Czy warto stosować ortokorekcję wzroku?

Decyzja o zastosowaniu ortokorekcji wzroku zależy od wielu czynników, takich jak styl życia, preferencje oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Osoby, które chcą uniknąć noszenia okularów lub soczewek kontaktowych w ciągu dnia, a jednocześnie cenią wygodę i skuteczność, mogą znaleźć w ortokorekcji doskonałe rozwiązanie.

Dla kogo ortokorekcja wzroku?

Warto jednak pamiętać, że ortokorekcja może nie być odpowiednia dla wszystkich. Osoby cierpiące na ciężkie wady wzroku czy choroby oczu mogą wymagać innych metod korekcji. Zawsze istotne jest skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą, który oceni, czy ortokorekcja jest bezpieczna i skuteczna w konkretnym przypadku.

Czym się różnią ortosoczewki od zwykłych soczewek kontaktowych?

1. Cel i mechanizm działania:

  • Ortosoczewki: - są przeznaczone do poprawy wad wzroku poprzez tymczasowe zmiany w kształcie rogówki. Noszone są podczas snu, a ich głównym celem jest dostosowanie kształtu oka, aby eliminować krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Działa to na zasadzie tymczasowego formowania rogówki, co pozwala pacjentowi cieszyć się lepszym widzeniem w ciągu dnia bez konieczności noszenia innych korekcji.
  • Zwykłe soczewki kontaktowe - służą głównie do korekcji wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub prezbiopia. Noszone są bezpośrednio na oku i mają na celu skorygowanie refrakcji światła, aby obraz skupiał się dokładnie na siatkówce.

2. Czas noszenia:

  • Ortosoczewki- noszone są podczas snu, zazwyczaj przez około 6-8 godzin. Działają podczas spania, kiedy oczy są zamknięte.
  • Zwykłe soczewki kontaktowe: - noszone są w ciągu dnia i zazwyczaj należy je zdejmować na noc.

3. Trwałość efektu:

  • Ortosoczewki - efekt ortokorekcji jest tymczasowy i utrzymuje się przez większość dnia. Pacjenci muszą regularnie nosić soczewki ortokorekcyjne, aby utrzymać poprawę widzenia.
  • Zwykłe soczewki kontaktowe - działają natychmiast po założeniu i utrzymują korekcję przez okres noszenia.

4. Zastosowanie:

  • Ortosoczewki są szczególnie popularne wśród osób aktywnych, sportowców, osób pracujących w warunkach, gdzie noszenie tradycyjnych korekcji może być uciążliwe.
  • Zwykłe soczewki kontaktowe są powszechnie stosowane jako codzienna korekcja wzroku dla osób, które nie chcą nosić okularów.

5. Dopasowanie:

  • Ortosoczewki - wymagają dokładnych pomiarów i indywidualnego dostosowania do kształtu oka pacjenta.
  • Zwykłe soczewki kontaktowe - są dostępne w standardowych mocach, ale mogą być także dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Ponadto, ortosoczewki są mniejsze i bardziej miękkie niż tradycyjne soczewki kontaktowe, co przekłada się na wygodniejsze zakładanie i zdejmowanie soczewek.