Czym jest jęczmień na oku?

dodano: 2022-08-01
Jęczmień to potoczna nazwa ostrego zapalenia powieki, wywoływanego przez bakterie - gronkowce. Nazwa ta związana jest z kształtem zmiany pojawiającej się na naszej powiece, która przypomina ziarno jęczmienia.

Ta mała, bolesna krostka na naszej powiece w wielu przypadkach znika samoistnie, czasem jednak niezbędna jest wizyta u okulisty. Specjalista pomoże nam pozbyć się problemu, a także wskaże, jak zapobiegać nawrotom jęczmienia na oku w przyszłości.

Jak poznać, że to jęczmień?

Na początku na naszej powiece pojawia się malutka, czerwona krostka. Z upływem czasu powiększa swój rozmiar i staje się jaśniejsza - różowa lub żółta. Intruz na naszej powiece powoduje dyskomfort - bolesność, świąd, zaczerwienienie oka, wrażenie obecności ciała obcego w oku, ból głowy. Nasze oko może także bardziej łzawić. W rzadkich przypadkach może dojść nawet do podwyższenia temperatury ciała pacjenta oraz do powiększenia węzłów chłonnych.

Jakie są przyczyny powstawania jęczmienia?

  • nieprawidłowa higiena,
  • dotykanie okolic oczu brudnymi rękoma,
  • niedokładny demakijaż,
  • zanieczyszczenia atmosferyczne, np. smog,
  • długotrwała ekspozycja oczu na promieniowanie UV,
  • osłabiona odporność,
  • choroby przewlekłe (cukrzyca, alergia, trądzik różowaty),
  • choroby nowotworowe.

Co robić w przypadku jęczmienia na oku?

Zwykle zakażenie mija samoistnie i nie wymaga od nas żadnego leczenie. Bardzo ważnym jest zachowanie odpowiedniej higieny - nie wolno dotykać oczu brudnymi rękoma, należy przemywać kilka razy dziennie miejsce zakażenia czystą wodą. Do czasu wygojenia nie powinno się także wykonywać makijażu oczu. Pod żadnym pozorem nie wolno rozdrapywać, czy wyciskać jęczmienia - w ten sposób możemy doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii. Dojrzewanie i pękanie ropnia możemy przyspieszyć dzięki specjalnym maściom na jęczmienie, dostępnym w aptece bez recepty. Należy pamiętać, że jęczmień jest zaraźliwy, dlatego nie należy dzielić pościeli czy ręcznika z osobą zakażoną. Jeśli nasz jęczmień nie zniknie po okresie dwóch tygodni, a my zauważymy inne niepokojące objawy - np. gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, czy pogorszenie widzenia, koniecznym jest kontakt z lekarzem okulistą.

Źródło:
https://www.e-zikoapteka.pl/
https://www.optegra.com.pl/
https://www.wapteka.pl/