Czy nosząc soczewki kontaktowe warto posiadać także okulary?

dodano: 2022-11-08
Soczewki kontaktowe są dość wygodnym rozwiązaniem, korygującym posiadaną przez nas wadę wzroku. Ponadto są praktycznie niezauważalne, co stanowi idealną alternatywę dla osób, które nie chcą zmieniać swojego wyglądu. Często są wybierane przez osoby aktywne fizycznie. Okuliści i optometryści zalecają, by podczas stosowania soczewek kontaktowych zaopatrzyć się także w okulary korekcyjne. Zaleca się, by przynajmniej w domu korzystać z okularów, aby dać naszym oczom możliwość odpoczęcia od soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe powinniśmy nosić nie dłużej niż 8 godzin dziennie. 

Kolejnym atutem posiadania okularów to zwiększenie poczucia komfortu - w przypadku np. wypadnięcia i zgubienia soczewki kontaktowej. 

Z soczewek powinniśmy zrezygnować w przypadku, gdy nie będziemy w stanie utrzymać odpowiednich warunków higienicznych - np. podczas podróży pod namiot, czy camping. Zabrudzenie soczewek brudnymi dłońmi może skutkować stanem zapalnym spojówek.
Do przerwy  w noszeniu soczewek będziemy zmuszeni także w przypadku wystąpienia zapalenia spojówek, czy wystąpienia reakcji alergicznej.

Moc soczewek kontaktowych, a moc okularów

Warto pamiętać, że moc soczewek nie koniecznie musi być równa mocy okularów korekcyjnych - wynika to z faktu, że soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do naszej rogówki, natomiast okulary są oddalone od niej o pewną odległość. Zwykle zbliżone wartości korekcji występują w przypadku mniejszych wad wzroku.

Czy przez soczewki kontaktowe widzi się lepiej niż przez okulary?

Zasadniczą różnicą obu przyrządów korygujących wadę wzroku jest pole widzenia. W przypadku soczewek kontaktowych osiągamy pełne pole - są one nakładane bezpośrednio na gałkę oczną i poruszają się wraz z nią. W przypadku okularów pole widzenia jest ograniczone przez ich ramki. Ponadto, szkła kontaktowe zapewniają dobrą widoczność bez względu na warunki atmosferyczne (np. nie zaparują nam jak szkła okularów). 

Kiedy nie można nosić soczewek kontaktowych?

Dobór soczewek kontaktowych zawsze powinien odbywać się u okulisty lub optometrysty, który zbada ostrość wzroku oraz stan spojówek i rogówek, przeprowadzi także dokładny wywiad na temat wykonywanej pracy oraz ogólnego stanu zdrowia. Do głównych przeciwwskazań do stosowania tej metody korekcji wady wzroku zaliczyć można:
  • Zapalenie w obrębie oka,
  • Trudności z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek,
  • Choroby przewlekłe obniżające odporność organizmy,
  • Alergie,
  • Zaburzenia hormonalne,
  • Zespół suchego oka,
  • Jaskra,
  • Cukrzyca.

Źródło: 
https://sferaoczu.pl/ 
https://www.wapteka.pl/
https://soczewkiclear.pl/