Soczewki kontaktowe do noszenia w trybie dziennym
Ten typ szkieł, zgodnie z nazwą, możemy nosić jedynie w ciągu dnia. Soczewki kontaktowe ograniczają dostęp tlenu do oka, co następnie może doprowadzić do obrzęku rogówki. Należy pamiętać, by nie przedłużać czasu noszenia i użytkowania soczewek kontaktowych ponad normy określone przez producenta, aby uniknąć pojawienia się niepożądanych objawów. Zaśnięcie w szkłach dziennych może przyczyniać się do dyskomfortu, zaczerwienienia i suchości oczu.
Soczewki całodobowe - zalety
Specjalistyczne soczewki kontaktowe, przeznaczone do noszenia w trybie ciągłym (do 30 dni) lub elastycznym (do 7 dni), są odpowiednio przystosowane do zapewnienia naszym oczom odpowiedniego poziomu tlenu oraz nawilżenia. Prawidłowe zaopatrzenie tlenowe ogranicza, a często nawet eliminuje obrzęk rogówki, występujący przy noszeniu szkieł kontaktowych bez przerwy. Ponadto, są wygodniejsze w użytkowaniu i sprawdzą się doskonale np. podczas podróży, gdy nie mamy możliwości do właściwej ich pielęgnacji i dezynfekcji. Dedykowane są także osobom, dla których codzienna aplikacja i czyszczenie są niekomfortowe. Pozwalają uniknąć konieczności regularnego przepłukiwania i przechowywania w specjalnym płynie, a także codziennego zakładania. Soczewki miesięczne całodobowe można nosić bez ściągania nawet do 30 dni. Nie prowadzą do przemęczenia oczu, umożliwiają swobodne uprawianie sportu, zapewniają dobre widzenie od razu po przebudzeniu.
Soczewki całodobowe - wady
Soczewki całodobowe niosą ze sobą większe ryzyko powikłań - np. mikrobowego zapalenia rogówki. Każda osoba, która chciałaby dokonać ich zakupu powinna bezwzględnie udać się do okulisty, który dokładnie oceni stan oka pacjenta i zadecyduje o możliwości noszenia szkieł całodobowych. Co więcej, konieczne są także regularne wizyty kontrolne, częstsze niż w przypadku szkieł kontaktowych noszonych w trybie dziennym. Okulista powinien na bieżąco monitorować kondycję naszych oczu. Zaleca się, by sprawdzić stan oczu po pierwszej nocy przespanej w soczewkach.
Dla kogo polecane są soczewki całodobowe?
- dla osób z problemami z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych,
- gdy nie mamy możliwości do prawidłowej dezynfekcji szkieł,
- dla osób aktywnych,
- dla osób prowadzących nieregularny tryb życia - np. pracującym na zmiany,
- alergikom.
Czy każdy może nosić soczewki całodobowe?
Niestety, istnieją schorzenia, które wykluczają możliwość korzystania z soczewek kontaktowych całodobowych. Do głównych przeciwskazań zaliczane są:
- duże predyspozycje do występowania obrzęków rogówki,
- przebyte zapalenie rogówki,
- suchość oczu,
- duża wrażliwość oczu,
- jednooczność,
- cukrzyca.
Rodzaje soczewek całodobowych:
- soczewki kontaktowe sferyczne - do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności,
- soczewki kontaktowe toryczne - do korekcji astygmatyzmu,
- soczewki kontaktowe multifokalne - dla osób cierpiących na prezbiopię.
Źródło:
https://www.soczewki365.pl/
https://kodano.pl/
https://www.alesoczewki.com/