Co oznaczają symbole na oprawkach okularowych?

dodano: 2024-05-23
Symbole na oprawkach okularowych mogą dostarczyć użytkownikom istotnych informacji dotyczących ich konstrukcji, materiału czy właściwości. Poniżej przedstawiamy kilka powszechnie spotykanych symboli oraz ich znaczenie:
  1. CE - Oznacza zgodność z europejskimi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Wskazuje, że oprawki spełniają określone standardy jakościowe.
  2. EN ISO 12870 - Symbol ten oznacza, że oprawki spełniają europejski standard jakościowy dotyczący okularów korekcyjnych dla dzieci i młodzieży.
  3. Materiał oprawek - Często na oprawkach można znaleźć symbole informujące o materiale, z którego są wykonane, np. "Plastik" (oznaczenie plastikowe oprawki), "Metal" (oznaczenie metalowe oprawki) lub "Titan" (oznaczenie oprawek z tytanu).
  4. Rozmiar oprawek - Symbol ten informuje o rozmiarze oprawek, zazwyczaj podawany jest w formie liczby oznaczającej szerokość tarczy / soczewki, szerokość mostka nosowego oraz długość zausznika. Na przykład: 52-18-140, gdzie 52 to szerokość soczewki, 18 to szerokość mostka nosowego, a 140 to długość zausznika w milimetrach.
  5. Przepuszczalność UV - Niektóre oprawki mogą mieć oznaczenie informujące o poziomie ochrony UV, np. "UV400", co oznacza, że soczewki blokują 100% promieniowania UV do długości fali 400 nanometrów.
  6. Symbole producenta - Producent oprawek może umieścić na nich swoje logo lub inne symbole identyfikujące, które mogą zawierać informacje o gwarancji, pochodzeniu, kolekcji, modelu, kolorze czy innych szczegółach produkcji.
Pamiętaj, że symbole mogą się różnić w zależności od producenta i kraju, dlatego zawsze warto zapoznać się z informacjami podawanymi przez producenta lub skonsultować się z optykiem w razie wątpliwości co do znaczenia symboli na oprawkach okularowych.

Symbole na oprawkach okularowych