Co oznaczają skróty na opakowaniu soczewek kontaktowych?

dodano: 2024-01-29
Skróty na opakowaniu soczewek korekcyjnych mogą czasem sprawiać wrażenie zagadkowych dla przeciętnego konsumenta. Jednak zrozumienie tych oznaczeń jest kluczowe dla właściwego doboru soczewek i utrzymania zdrowia oczu. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane skróty na opakowaniach soczewek i ich znaczenie.
  • PWR (Power). To oznaczenie określa moc soczewki korekcyjnej, mierzoną w dioptriach. Moc soczewki jest kluczowym parametrem i wskazuje, jak bardzo soczewka koryguje wadę wzroku (na przykład krótkowzroczność lub dalekowzroczność).
  • BC (Base Curve). BC określa krzywiznę soczewki, czyli jej zakrzywienie. Wartość BC może mieć wpływ na komfort noszenia soczewek, dlatego ważne jest, aby była odpowiednio dostosowana do kształtu oka.
  • DIA (Diameter). Oznacza średnicę soczewki, wyrażoną w milimetrach. Średnica soczewki ma znaczenie dla zakresu widzenia oraz dla prawidłowego umiejscowienia na gałce ocznej.
  • ADD (Addition). To oznaczenie występuje głównie w soczewkach do czytania i wskazuje dodatkową moc soczewki, stosowaną w przypadku prezbiopii (zaburzenia widzenia związanego z wiekiem).
  • CYL (Cylinder). Jest to oznaczenie cylindra w soczewce, mierzone w dioptriach. Dotyczy ono astygmatyzmu i wskazuje, jak bardzo soczewka jest zakrzywiona w jednym z kierunków.
  • AXIS. Jeśli na opakowaniu soczewki znajdziesz oznaczenie AXIS, odnosi się to do osi astygmatyzmu. Wartość ta wyraża kierunek, w którym soczewka ma korygować astygmatyzm.
  • UV (Ultraviolet). Informuje o tym, czy soczewki posiadają filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
  • EXP - data ważności soczewek. Bezwzględnie zabronione jest noszenie przeterminowanych produktów, gdyż mogą być niebezpieczne dla naszego wzroku, powodując podrażnienia i stany zapalne.
  • LOT - numer partii.
Ponadto na opakowaniu soczewek możemy znaleźć informację, jak długo można nosić daną parę soczewek przed ich wymianą. Występują różne rodzaje soczewek, takie jak jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne, a właściwy wybór zależy od indywidualnych preferencji i zaleceń specjalisty. Na opakowaniu pojawić się mogą także znaczenia związane z wilgotnością soczewek - informują o tym, jak dobrze soczewki utrzymują wilgoć. Wartość ta może być podana jako procent lub w skrócie H2O.

Zrozumienie powyższych skrótów na opakowaniu soczewek korekcyjnych jest kluczowe dla prawidłowego korzystania z nich. Zawsze warto skonsultować się z okulistą przed zakupem soczewek, aby dobrać odpowiednie parametry i dbać o zdrowie swoich oczu. Nieprawidłowo dobrane soczewki mogą prowadzić do dyskomfortu, zmęczenia wzroku i innych problemów, dlatego świadomość znaczenia skrótów na opakowaniu to krok w stronę właściwej pielęgnacji wzroku.

skróty na opakowaniu soczewek kontaktowych